Select Page

[KOMUNIKAT W ZWIĄZKU Z ZAMKNIĘCIEM TEATRÓW] Drodzy Widzowie, niestety powtarzamy scenariusz z 2020 roku. Wtedy to, na...

Opublikowany przez Teatr Powszechny Czwartek, 11 marca 2021
19-21/03/2021 (piątek – niedziela), 19:00 & 16:00, Teatr Powszechny:

Twarzą w twarz.

Wydarzenie FB: … TBA.

Ingmar Bergman w swojej twórczości skupiał się na badaniu wnętrza psychiki człowieka w ekstremalnej sytuacji. Skupiał się na ludziach odizolowanych od świata zewnętrznego. Swoich bohaterów zamykał na „wyspie” – w relacjach rodzinnych, w państwach objętych stanem wyjątkowym.

Zamknięci w czterech ścianach, poddajemy próbie nasze więzi. Widzimy pod lupą relacje, które nam umykały w natłoku spraw. Przymusowa konfrontacja z drugim i sobą samym prowadzi do wglądu? Do szaleństwa? Zobaczymy się „jak w Zwierciadle”? Czy będziemy mieć odwagę, żeby stanąć, ze sobą i ostatecznym, twarzą w twarz?

Bergman jest Przewodnikiem po czasie „kwarantanny” – zamknięcia, izolacji, wglądu i konfrontacji. Przeprowadza nas przez proces przemiany. Intymny proces transformacji i przewartościowania.
I śmierci.

Coraz mocniej dociera do nas, że nastał czas śmierci. Śmierci, której nie sposób pojąć, opłakać, zrozumieć. Czy chcemy tego, czy nie, śmierć potrzebuje reprezentacji, po to jest sztuka – film, teatr, literatura, sztuki wizualne – żeby dzięki reprezentacji nie dopuścić do traumatycznego, niewyrażonego zapisu lęku.

Artysta wciąż poszukuje języka na oswojenie nieoswajalnego. Sztuka wciąż stara się wyprzedzić rzeczywistość. To powinność Sztuki. Próbować.

[Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski]

Premiera w Warszawie, w Teatrze Powszechnym: 19 marca 2021 r.

TWÓRCY:

reżyseria – Maja Kleczewska
dramaturgia – Łukasz Chotkowski
scenariusz sceniczny – Łukasz Chotkowski, Maja Kleczewska
scenografia – Zbigniew Libera
kostiumy – Konrad Parol
muzyka – Cezary Duchnowski
reżyseria światła – Piotr Pieczyński
inspicjentka – Iza Stolarska
producentka, asystentka reżyserki – Michalina Żemła
asystentki reżyserki – Olga Ciężkowska, Klaudia Kęska, Patrycja Wysokińska

obsada – Karolina Adamczyk, Aleksandra Bożek, Michał Jarmicki, Damian Kwiatkowski (gościnnie), Dagmara Mrowiec-Matuszak (gościnnie), Arkadiusz Pyć (gościnnie), Maria Robaszkiewicz, Piotr Stramowski (gościnnie), Julian Świeżewski, Małgorzata Witkowska (gościnnie)

Zakup biletów: https://www.powszechny.com/bilety.html