Select Page

„Zbliża się południe. Na ekranie smartfona śledzę trasę dostawcy, który zostawi mi jedzenie pod drzwiami. Widzę, gdzie jest, widzę, jak skręcił nie w tę ulicę, widzę, jak czeka na światłach. Dostawca jest ruchomą kropką na mapie.
Zastanawiam się jak często kropka znika. Gdzieś w połowie drogi, nagła sytuacja, ktoś wyjechał na czerwonym. Moje jedzenie nie dojedzie, kropka zniknie, aplikacja zwróci mi pieniądze i prześle mi maila z przeprosinami za zaistniałą sytuację. A może w miejsce kropki podpisanej Ivan pojawi się taka sama kropka z podpisem Mychajło.
Dzwonek do drzwi. Jedzenie czeka pod drzwiami. Nawet nie widzę Ivana ani Mychajły. Znika, zanim zdążę otworzyć drzwi. Jest tylko kropką, niczym więcej”.

➡️ Spektakl plenerowy, start o godz. 17.00 spod Teatru Powszechnego. w Warszawie.
➡️ Finał wielokulturowych warsztatów twórczych Azyl Warszawa 2021, które odbyły się w ramach projektu „Usłysz Reaguj”.

Przemoc może być jaskrawa, głośna i widoczna gołym okiem. Jednak bywa też przezroczysta – obecna w języku, ukryta w codziennych zachowaniach, reakcjach czy komentarzach. Jak ją dostrzec? Często tak głęboko zakorzenioną, że trudną do wydobycia na światło dzienne i – zdawać by się mogło – niemożliwą do nazwania i zwalczenia? Przez ostatnie miesiące w grupie twórców i twórczyń o różnym pochodzeniu kulturowym uważnie przyglądaliśmy się różnym postaciom przemocy pojawiającej się w naszych biografiach – od najmniejszych jej symptomów po te, które określają tożsamość i wpływają na nasze miejsce w społeczeństwie i świecie. Rysowaliśmy linię od wspomnień z czasów szkolnych, poprzez opowieści o migracji, wojnie, opresji, aż do osobistych codziennych doświadczeń stykania się z przemocą, dyskryminacją, wykluczeniem. Zastanawialiśmy się nad możliwymi formami dostrzegania, sygnalizowania, reagowania i nagłaśniania. 20 czerwca 2021 – w Światowy Dzień Uchodźcy zapraszamy Was do kontynuowania tej rozmowy razem z nami podczas interaktywnego spektaklu-spaceru.

🔹🔹 Twórcy i twórczynie:
Bogumiła Karbowiak, Alina Kręcisz, Lizaveta Bibikava, Alejandra Castelblanco, Ludmiła Dąbrowska, Kamil Hyszka, Ián Abel Castillo Martínez, Marlena Dudzic, Magdalena Wojno, Rita Guretskaya, Varya Magomedova, Olha Klochko, Iryna Sylinnyk, Viera Hres, Katarzyna Galon, Valeriya Baradulina, Emilia Pijanowska, Weronika Madejska, Oksana Kolisnyk, Anna Zalevska, Polina Sivets, Olha Derlicka, Olesya Malyugina, Viktor Troyan, Ina Sazon, Pavlo Luhovyi, Hanna Trubicka, Ada Tymińska, Oksana Kuzhel, Marika Kamler, Karolina Kaczorek, Wiktoria Konwent, Dorota Markiewicz, Kendall Kartaly, Ivanka Berchak, Bazhena Shamovich, Mahina Isaeva, Катерина Твардовська, Dorian Czapla, Beata Godlewska, Lena Tschauder, Volha Kalakoltsava.
Ray Dickaty, Paulina Kowalska, Veranika Los, Agnieszka Bąk, Magda Derrien, Basia Herman, Jacek Filc, Piotr Podworski
Alicja Borkowska, Joanna Mueller, Katarzyna Stefanowicz, Artur Pałyga, Ray Dickaty
Produkcja: Magdalena Duszyńska-Sasin
Promocja: Weronika Chinowska

🆓 Udział w spektaklu jest bezpłatny.

Projekt „Usłysz Reaguj” jest finansowany ze środków programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.