Select Page
03-04/07/2021 (sobota & niedziela), 12:00 & 14:00, Park Skaryszewski:

Spacery w parku Skaryszewskim.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/606662273641693/.

Teatr Powszechny zaprasza na dwa spacery przyrodnicze dla dzieci, rodzin i dorosłych w parku Skaryszewskim! Wspólnie z doświadczonymi edukatorami przyrodniczymi zwiedzimy tę część Warszawy z perspektywy „mikro” i „makro” świata. W tym roku spacery proponujemy dla dwóch grup: rodzin z dziećmi oraz młodzieży/dorosłych.

  • ➤➤➤ 3.07, godz. 12.00 – spacer dla rodzin z dziećmi (Makrokosmos)
  • ➤➤➤ 3.07, godz. 14.00 – spacer dla młodzieży/dorosłych (Makrokosmos)
  • ➤➤➤ 4.07, godz. 12.00 – spacer dla rodzin z dziećmi (Mikrokosmos)
  • ➤➤➤ 4.07, godz. 14.00 – spacer dla młodzieży/dorosłych (Mikrokosmos)

Liczba uczestników spacerów jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zgłoszenia.
Zgłoszenia i informacje: n.grzedzinska@powszechny.com, 510 131 807

Uwagi: prosimy o zabranie wygodnych butów oraz ubrań na wypadek deszczu.

W przypadku korzystania z materiałów pomocniczych (lornetki, lupy), każda osoba z grupy otrzyma przydzielony dla niej przyrząd, który zostanie zdezynfekowany przez pracownika Teatru przed i po każdym użyciu.

Osoby biorące udział w spacerze będą mogły nabyć w kasie Teatru w cenie 15 zł specjalne ekopudełka zawierające, m.in. doniczkę, ziemię, nasiona, glinę, lupę, keramzyt, kredki oraz scenariusz – instrukcję obsługi.

OPISY SPACERÓW:

1. Makrokosmos Parku Skaryszewskiego

  • ➤➤➤ 3.07, godz. 12.00 – spacer dla rodzin z dziećmi
  • ➤➤➤ 3.07, godz. 14.00 – spacer dla młodzieży/dorosłych

gdzie: start przed wejściem głównym do Teatru Powszechnego w Warszawie, następnie przejście do parku Skaryszewskiego.

Prowadzenie: Hanna Michoń, edukatorka przyrodnicza.

Zapraszamy na niezwykły spacer w świecie parkowej natury. Sprawdzimy, czy na pewno trzeba jechać na drugi koniec świata, aby poznać fascynujące zwierzęta! Poobserwujemy ptaki, których różnorodność w parku Skaryszewskim jest rekordowa. Dowiemy się także, jakich ssaczych mieszkańców możemy tu spotkać. Podczas wyprawy będziemy szukać śladów i tropów zwierząt! Poznamy drzewa – gatunki rodzime i obce oraz nauczymy się je rozpoznawać. Dowiemy się jak wygląda dzikie życie w miejskim świecie, jak bardzo jest ono fascynujące oraz jak my, ludzie, jesteśmy z nim połączeni.

Hanna Michoń – absolwentka studiów na kierunku leśnictwo (SGGW). Od kwietnia 2015 r. związana z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

(Dział Edukacji Muzealnej oraz Dział Rekonstrukcji Historycznej), gdzie regularnie prowadzi zajęcia poświęcone nauce rozpoznawania i współczesnym możliwościom wykorzystania dzikich roślin jadalnych, jak również zastosowaniu tych gatunków pod względem kulinarnym i leczniczym w XVII-wiecznej Polsce. Od 2016 roku we współpracy z Centrum Edukacji Ekologicznej realizuje w Ełku cykl spotkań zielarskich. Autorka bloga „Jak ugryźć las?” (www.jak-ugryzc-las.pl).

2. Mikrokosmos Parku Skaryszewskiego

  • ➤➤➤ 4.07, godz. 12.00 – spacer dla rodzin z dziećmi
  • ➤➤➤ 4.07, godz. 14.00 – spacer dla młodzieży/dorosłych

gdzie: start przed wejściem głównym do Teatru Powszechnego w Warszawie, następnie przejście do parku Skaryszewskiego.

Prowadzenie: Igor Siedlecki, edukator przyrodniczy.

Park Skaryszewski to nie tylko wiekowe drzewa, rude wiewiórki i pięknie śpiewające ptaki. To też dom dla tysięcy gatunków grzybów i stawonogów!

Zapraszamy na spacer, podczas którego przyjrzymy się światu „mikro” – zajrzymy pomiędzy liście i szczeliny kory, pobuszujemy w ściółce, zatrzymamy się przy kwiatach i zbadamy powalony pień. Spróbujemy odnaleźć i choć trochę poznać jak najwięcej przedstawicieli niesamowicie różnorodnego świata organizmów niewielkich rozmiarów. Będziemy korzystać też z lupy, która pozwoli nam dostrzec szczegóły pancerza chrząszcza czy owocnika grzyba, o których nie mieliśmy nawet pojęcia, że istnieją.

Igor Siedlecki – edukator przyrodniczy z wieloletnim doświadczeniem, wyspecjalizowany w tematach ekologicznych i entomologicznych. Współtworzy kolektyw edukacyjny Akademia Dzikiej Ochoty, współpracuje z Zarządem Zieleni m.st. Warszawa, Puszczańskim Punktem Informacyjnym, Muzeum w Żelazowej Woli, Łazienkami oraz Muzeum Jana III w Wilanowie. Doktorant na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, realizujący projekt dotyczący badania symbiozy mrówek i grzybów w Ogrodzie Botanicznym. Lubi przyglądać się otaczającej przyrodzie i zastanawiać się dlaczego wygląda właśnie tak, a nie inaczej.

Spacery odbywają się w ramach projektu „Miasto Szczęśliwe. Festiwal sztuki i społeczności”, realizowanego dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.