Select Page
18/09/2021 & 02/10/2021 (sobota), 12:00, zbiórka przed wejściem głównym do Teatru Powszechnego:

Jesienne spacery dla dzieci i dorosłych w Parku Skaryszewskim.

Wydarzenie FB: … TBA.

Zapraszamy na jesienne spacery przyrodnicze dla dzieci, rodzin i dorosłych w parku Skaryszewskim! Już w tę sobotę wyruszymy na rodzinne zwiedzanie tej części Warszawy z perspektywy „makro” świata wspólnie z doświadczoną edukatorką przyrodniczą. Na początku października zapraszamy osoby dorosłe na spacer zielarski tropem roślin jadalnych.

1. Makrokosmos Parku Skaryszewskiego

18.09,sobota, godz. 12.00 – spacer dla rodzin z dziećmi

Zapraszamy na niezwykły spacer w świecie parkowej natury. Sprawdzimy, czy na pewno trzeba jechać na drugi koniec świata, aby poznać fascynujące zwierzęta! Poobserwujemy ptaki, których różnorodność w parku Skaryszewskim jest rekordowa. Dowiemy się także, jakich ssaczych mieszkańców możemy tu spotkać. Podczas wyprawy będziemy szukać śladów i tropów zwierząt! Poznamy drzewa – gatunki rodzime i obce oraz nauczymy się je rozpoznawać. Dowiemy się jak wygląda dzikie życie w miejskim świecie, jak bardzo jest ono fascynujące oraz jak my, ludzie, jesteśmy z nim połączeni.

gdzie: start przed wejściem głównym do Teatru Powszechnego w Warszawie, następnie przejście do parku Skaryszewskiego

prowadzenie: Zuzanna Jagiełło, edukatorka przyrodnicza

czas trwania: 12.00-13.15

Liczba uczestników spaceru jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Zgłoszenia i informacje: n.grzedzinska@powszechny.com, 510 131 807

Uwagi: prosimy o zabranie wygodnych butów oraz ubrań na wypadek deszczu.

Osoby biorące udział w spacerze będą mogły nabyć w kasie Teatru w cenie 15 zł specjalne ekopudełka zawierające, m.in. doniczkę, ziemię, nasiona, glinę, lupę, keramzyt, kredki oraz scenariusz – instrukcję obsługi.

Zuzanna Jagiełło – doktorantka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Complutense w Madrycie, również związana z Uniwersytetem Warszawskim, Bada wpływ plastiku na ptaki – szczególnie użycia plastiku oraz innych śmieci w budowie gniazd i ich wpływu na pisklęta bociana białego, sikor: modraszki i bogatki. Aktualnie odbywa staż w na Uniwersytecie w Granadzie, Hiszpanii, gdzie bada wpływ plastiku oraz urbanizacji na gniazdujące kosy. Od lat związana z edukacją przyrodniczą, początkowo w warmińskiej Fundacji Albatros, a następnie w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

2. Spacer zielarski – tropem jadalnych roślin

02.10, sobota, godz. 12.00 – spacer dla dorosłych

Gdzie i kiedy zbierać dzikie rośliny? Do czego je później wykorzystać? Jak smakuje kozia stopka czy leśna cytryna? Tego wszystkiego dowiecie się podczas wspólnej wędrówki przez łąki i lasy w poszukiwaniu jadalnych przedstawicieli polskiej flory. Nauczymy się rozpoznawać wybrane gatunki, omówione zostaną także ich właściwości oraz możliwości wykorzystania. Podczas spaceru uczestnicy będą również mieli okazję przekonać się osobiście o walorach smakowych dzikich roślin.

gdzie: start przed wejściem głównym do Teatru Powszechnego w Warszawie, następnie przejście do parku Skaryszewskiego

prowadzenie: Hanna Michoń, edukatorka przyrodnicza

czas trwania: 12.00-13.30

Liczba uczestników spaceru jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zgłoszenia.
Zgłoszenia i informacje: n.grzedzinska@powszechny.com, 510 131 807

Uwagi: prosimy o zabranie wygodnych butów oraz ubrań na wypadek deszczu.

Osoby biorące udział w spacerze będą mogły nabyć w kasie Teatru w cenie 15 zł specjalne ekopudełka zawierające, m.in. doniczkę, ziemię, nasiona, glinę, lupę, keramzyt, kredki oraz scenariusz – instrukcję obsługi.

Hanna Michoń – absolwentka studiów na kierunku leśnictwo (SGGW). Od kwietnia 2015 r. związana z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (Dział Edukacji Muzealnej oraz Dział Rekonstrukcji Historycznej), gdzie regularnie prowadzi zajęcia poświęcone nauce rozpoznawania i współczesnym możliwościom wykorzystania dzikich roślin jadalnych, jak również zastosowaniu tych gatunków pod względem kulinarnym i leczniczym w XVII-wiecznej Polsce. Od 2016 roku we współpracy z Centrum Edukacji Ekologicznej realizuje w Ełku cykl spotkań zielarskich. Autorka bloga „Jak ugryźć las?” (www.jak-ugryzc-las.pl).

 

Spacery odbywają się w ramach projektu „Miasto Szczęśliwe. Festiwal sztuki i społeczności”, realizowanego dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.