Select Page
08 & 09/10/2021 (piątek & sobota), 18:00, Teatr Powszechny:

Powszechne Spotkania Klimatyczne — edycja jesienna.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/443879650400701/.

Działamy dalej!

W ubiegłe wakacje odbyło się wiele ważnych inicjatyw klimatycznych. Po miesiącach stagnacji i przymusowego zamknięcia wracamy do aktywności i pracy na rzecz zatrzymania zmian klimatu. Przed nami Międzynarodowy dzień mobilizacji klimatycznych, który pod koniec września przyniesie dużo aktywistycznych wydarzeń. My tymczasem zapraszamy na kontynuację Powszechnych Spotkań Klimatycznych. Tej jesieni zastanowimy się jak kreatywnie i wspólnotowo szukać nowych form działalności aktywistycznej i poszukamy nowych inspiracji do wspólnej pracy.

Kiedy: 8-9 października (piątek i sobota)
Gdzie: Teatr Powszechny im. Z. Hübnera, trzecia scena (dawny DAS)

Program:

8 października – g. 18.00

„Inne działanie” – spotkanie z kolektywem Cultivă Orașul (Rozwijaj miasto)
Cultivă Orașul (Rozwijaj miasto) to kolektyw promujący i wprowadzający w życie rolnictwo miejskie, który działa w miejscowości Kluż-Napoca w Rumunii.
Jego głównym celem jest promowanie rolnictwa i chronienie ziemi uprawnej przed zniszczeniami powodowanymi niekontrolowanym rozwojem i szkodliwą polityką lokalną. Grupa angażuje się w projekty rolnicze i ratuje tradycyjne nasiona, jej działania są częścią globalnej walki o suwerenność żywnościową.

Obecnie kolektyw prowadzi gospodarstwo rolne – nieformalną przestrzeń działającą na zasadach horyzontalności i równości, w której kilka osób pracuje wspólnie, produkując lokalne, zdrowe produkty. Wokół kooperatywy prężnie rozwija się lokalna społeczność, która wspiera jej pracę. Wspólnie tworzą miejsce, w którym pieniądze nie są najważniejsze, jedzenie jest dostępne dla każdego, przestrzeń, w której można żyć, tworzyć i eksperymentować w nieograniczony sposób.

Prowadzenie: Ola Ziemiańska (Reclaim the Fields)
Uwaga! Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.

9 października

„Jesienne sadzonki” – Warsztat ogrodniczy – g. 16.00
Zabijasz roślinki? To spotkanie jest dla Ciebie – w ramach wspólnego spędzania czasu przygotujemy doniczki i posadzimy w nich sukulenty.
Przy okazji porozmawiamy o ich pielęgnacji.

Prowadzenie: Maria Dąbrowska (Fundacja Zmiana)

„Jak wrócić do działania?” – Warsztaty wydobywcze – g. 17.15
Spotkanie dla wszystkich aktywistów zainteresowanych swoim rozwojem oraz dla osób, które szukają działań, w które mogłyby się zaangażować.
Wspólnie spróbujemy wypracować nowe, inspirujące formy działania na rzecz klimatu.

Prowadzenie: Joanna Pawluśkiewicz (Obóz dla Puszczy)

„Ostatnie pokolenie” – Pokaz filmu i rozmowa z twórcami – g. 18.30
Janka budzi się codziennie rano ze świadomością nadchodzącego końca świata. Zdaniem naukowców w 2030 roku uruchomimy reakcję łańcuchową, która oznaczać będzie koniec naszej cywilizacji. To brzemię popycha Jankę do radykalnego działania. Zaczyna rozumieć, że będzie musiała wybierać. Zaangażowanie w ruch klimatyczny dominuje jej codzienność; praca i studia schodzą na dalszy plan. Aktywizm okazuje się formą działania dającą jej siłę i nadzieję. Wśród księżycowego krajobrazu kopalni węgla brunatnego dociera do niej, że jest gotowa zrobić wszystko, by zatrzymać skutki katastrofy klimatycznej. Od tej chwili kończy się rozpacz, a zaczyna taktyka.

„Ostatnie Pokolenie” dokument, 2021
reż. Mikołaj Borowy
zdj. Lena Jabłońska
prod. Maria Krauss

Powszechne Spotkania Klimatyczne – cykl spotkań tworzonych w Teatrze Powszechnym przez aktywistów klimatycznych. Ideą spotkań jest łączenie perspektywy naukowej, aktywistycznej i społecznej; ukazanie jak zmiany klimatu łączą się z ideologią, systemem kapitalistycznym, technologią i życiem społecznym.

Projekt przygotowany w ramach Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe, dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy.