Select Page
16/10/2021 (sobota), 12:00, zbiórka na rogu Zwycięzców i Zakopiańskiej:

Spacer Literacki śladami „Odbić Saskiej Kępy”.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/566193124632258/.

Salon Literacki zaprasza na nietypowy Spacer Literacki.
We wrześniu tego roku, czyli dosłownie przed chwilą, ukazał się album poetycko-fotograficzny „Odbicia Saskiej Kępy”.
Zaczęło się od zdjęć wykonanych w 2019 roku przez Krzysztofa Micha – dziennikarza, fotografika, poetę, który fotografuje miasto w szczególny sposób. To światy odbite w witrynach sklepowych, oszklonych drzwiach, tablicach pamiątkowych czy nawet podejrzanych ukradkiem oknach domów mieszkalnych. Nieustanne przenikanie się płaszczyzn, ulotność i stałość, to główne motywy jego obrazów.
Do tych zdjęć piętnaście poetek i jedenastu poetów z całej Polski pisało wiersze. Bardzo to różni autorzy, zatem i zróżnicowane teksty.
Znajdziemy tu i krótkie haiku, i formy zmierzające w stronę poematu, różne poetyki, różne spojrzenia. Jedno jest pewne – nietypowe patrzenie Krzysztofa Micha na miasto sprowokowało autorów do stworzenia wierszy, które poruszają i zmuszają do refleksji i uważniejszego przyjrzenia się światu, nie tylko Saskiej Kępie.

W czasie spaceru poszukamy miejsc, które utrwalili wspólnie fotograf i poeci – zobaczymy jak szybko zmienia się miasto. I przede wszystkim posłuchamy wierszy poetek i poetów współczesnych. Będzie można przekonać się, że poezja na Saskiej Kępie ma się naprawdę dobrze.

Autorzy, których wiersze znalazły się w książce „Odbicia Saskiej Kępy”: Jerzy Alski, Paweł Biliński, Klaudia Hagemajer, Robert Kania, Dominika Kaszuba, Marcin Kleinszmidt, Urszula Kopeć-Zaborniak, Anna Luberda-Kowal, Paweł Łęczuk, Krzysztof Mich, Anna Mochalska, Anna Nawrocka, Lena Pelowska, Sławomir Płatek, Joanna Pucis, Teresa Radziewicz, Dorota Ryst, Krzysztof Schodowski, Jadwiga Siwińska-Pacak, Małgorzata T. Skwarek-Gałęska, Jarosław Trześniewski-Kwiecień, Agnieszka Tyczyńska, Izabela Wageman, Anita Katarzyna Wiśniewska, Bogdan Zdanowicz, Leszek Żuliński.

Książka „Odbicia Saskiej Kępy” została dofinansowana ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Uwaga! W związku z obecną sytuacją, żeby spacerowanie było bezpieczne, obwiązuje limit osób i zapisy. Zapisy będą przyjmowane zarówno mailowo (spacery@salonliteracki.pl), jak i w wiadomościach prywatnych na FB (ale nie w komentarzach) i każdorazowo potwierdzane. Bardzo prosimy o rozważne zapisy, żeby nie blokować miejsc (będzie też lista rezerwowa, gdyby ktoś się wycofał).

Zapraszamy w sobotę 16 października, spacer zaczynamy o godzinie 12:00 na rogu Zwycięzców i Zakopiańskiej. Spacer potrwa mniej więcej 1,5 do 2 godzin.

Spacer poprowadzi Dorota Ryst – poetka, animatorka kultury, zajmująca się od wielu lat tropami literackimi w Warszawie (i nie tylko)

Spacer nie jest biletowany, ale jeśli ktoś uzna, że przewodnik zasłużył na napiwek, będzie bardzo miło.