Select Page
23/10/2021 (sobota), 19:00, PROM Kultury Saska Kępa:

Justyna Bacz – koncert „Brassens mon amour”.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/4095007577288871/.

Program w 100-lecie urodzin Georges’a Brassensa (22.10.1921-29.10.1981), na który składają się piosenki barda w polskich tłumaczeniach autorstwa Jerzego Menela oraz artystki od lat promującej francuską piosenkę w Polsce Justyny Bacz, a także w oryginalnej wersji językowej. Całość zabrzmi w porywających jazzowych aranżacjach Piotra Olszewskiego. Koncert i zarazem płyta pod tym samym tytułem stanowią osobisty wybór artystki ukazujący również liryczną stronę twórczości Georges’a Brassensa.

Justyna Bacz – śpiew, scenariusz koncertu; Piotr Olszewski – gitary, aranżacje, kierownictwo muzyczne; Karol Podkul – akordeon; Mirosław Wiśniewski – kontrabas; Jacek Pelc – perkusja.

/ bilet – 30 zł /


Jarosław Gugała, dziennikarz, członek Zespołu Reprezentacyjnego, tak pisze o artyście:

Jego interpretacje zawierały niezbędne minimum ekspresji. Nie konkurowały z tekstem, który pozostawał najważniejszy, mimo iż niektóre jego melodie zasługują na to, by stać się słynnymi muzycznymi tematami, wykonywanymi przez najwspanialsze orkiestry i zespoły. Charakterystyczne jest to, że on umiał powstrzymywać swoje melodie w ryzach i nie pozwalał im na zdominowanie całości. Tak samo jak utrzymywał w ryzach swój interpretatorski temperament. W tej triadzie: Brassens – muzyka – tekst, zasługi są rozkładane równomiernie. Każdy element jest równie ważny i niezbędny. Rzadko pojawiają się inne instrumenty, ale nawet wówczas – ta magiczna równowaga trwa niezachwianie.

Cały tekst dostępny pod linkiem: Brassens

Projekt współfinansowany ze środków Instytutu Francuskiego.
Organizatorzy: PROM Kultury, Agencja Bacz-Kazior.
Honorowy patronat: Ambasada Francji.
Partnerzy: Instytut Francuski w Polsce, Polsko-Francuska Izba Gospodarcza, Stowarzyszenie Francja-Polska.