Select Page
10 – 13/02/2022 (czwartek – niedziela), 19:00 & 17:00, Teatr Powszechny:

Opowieści niemoralne.

Wydarzenie FB: … TBA.

Walerian Borowczyk – w czasie rewolucji 1968 roku jeden z najważniejszych polskich reżyserów. Karierę kończył w cieniu skandali, oskarżeń o molestowanie oraz reżyserując erotyczne produkcje telewizyjne lat dziewięćdziesiątych. Zawsze powtarzał: „Nie robię filmów erotycznych, robię filmy o wolności”.

Odwołując się do najważniejszych w dorobku Borowczyka „opowieści niemoralnych”, tworzymy własne, próbując poddać refleksji pytanie: w jakim stopniu opowiadanie o wolności i indywidualności człowieka odbywa się przez opowiadanie o jego seksualności i pożądaniu? Jak opowiadać o autonomii jednostki, by uniknąć przemocy i nie sprowadzać wszystkiego do opowieści o niej? Czy dziś w teatrze i filmie, w dobie kolejnych świadectw ofiar, możliwe jest wytworzenie bezpiecznej przestrzeni pracy oraz dialogu z widzami?

Inspiracje dla „Opowieści niemoralnych” w reżyserii Jakuba Skrzywanka stanowiły filmy Waleriana Borowczyka, historia Romana Polańskiego oraz materiał dokumentalny o współczesnej kulturze fandomu i fetyszu. Wszystko po to, by sprawdzić, gdzie znajdują się dziś nasze granice w opowiadaniu i oglądaniu oraz gdzie pozycjonuje się nasza indywidualna wolność i jak może być realizowana.

Bilety: 70, 50 zł https://www.powszechny.com/rezerwacja/nienumerowane.html?id=3206