Select Page

02/04/2016 (sobota), 09:00, PGE Narodowy:

Mobilna makieta kolejowa do zobaczenia na PGE Narodowym.

Makietę na PGE Narodowy w Warszawie będzie można oglądać od 2 kwietnia do 29 maja br. w godzinach od 9.00 do 21.00 (poniedziałek – sobota) oraz od 10.00 do 21.00 w niedziele. Wstęp na wystawę jest płatny:
  • bilet normalny – 23 zł
  • bilet ulgowy – 19 zł
  • bilet rodzinny – 18 zł/osoba
  • bilet grupowy (dla min. 10 osób) – 15 zł/osoba
  • dzieci do lat 3 mają wstęp bezpłatny.
Kolejka. Najczęściej kojarzy się z dzieckiem, często z tatą, bawiącym się na podłodze lokomotywą, kilkoma wagonikami i owalem torów. Nic ciekawego? A gdyby tak dodać drzewa, pola, łąki i lasy? Następnie umieścić różne zabudowania spotykane w okolicach linii kolejowych, do tego postaci ludzi mieszkających w miniaturowym świecie. A gdy to wszystko umieścimy na kilkuset metrach pieczołowicie wykonanej makiety, wiele osób zmienia swoje zdanie na temat modelarstwa kolejowego. I taki właśnie cel postawiła przed sobą grupa pasjonatów modelarstwa kolejowego, skupiona wokół projektu Makieta City.
Dzięki wykorzystaniu kilometrów przewodów, tysięcy modeli drzew, setek metrów torów wykonali najpiękniejszą makietę kolejową w Polsce. A żeby podzielić się swoją pasją z jak największą liczbą widzów, wykonali ją w formie możliwej do przewozu i prezentacji w różnych miejscach kraju. Jest to prawdopodobnie największa w Europie mobilna makieta kolejowa i już wkrótce będzie do zobaczenia na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.
Odgłosy jeżdżących lokomotyw mieszają się z tupotem stóp dzieci biegających za pociągami, które znikają w tunelach i następnie pojawiają się z najbardziej nieoczekiwanej strony makiety. Dorośli uwieczniają na zdjęciach i filmach nie tylko pociągi, ale też elementy krajobrazu, zabudowania, a nawet scenki z życia mieszkańców świata w miniaturze. Na makiecie można zobaczyć odtworzone z precyzją duże i średnie stacje kolejowe, bocznice, fabryki, rampy przeładunkowe i inne zakłady przemysłowe. Część ekspozycji ma charakter interaktywny – na przykład zwiedzający może uruchomić w budynku tartaku piłę spod której sypią się iskry.
Aby obejść całą makietę należy przespacerować ponad 130 metrów, zobaczyć ponad 900 metrów torów, a gdyby spojrzeć pod spód makiety zobaczymy tam 14 km przewodów. Całość dopełnia ponad 40 lokomotyw oraz setki wagonów i figurek ludzi oraz zwierząt, a także dziesiątki budynków zbudowanych na makiecie – a wszystko to 87 razy mniejsze niż w rzeczywistości, czyli w standardzie H0. Całą makietą steruje centralny komputer, który pozwala na bezkolizyjne poruszanie się kilkunastu składów pociągów jednocześnie. Komputer odpowiada za wszelkie elementy infrastruktury jak oświetlenie, rozjazdy, szlabany, a nawet dźwięk silnika w lokomotywach spalinowych.
b_717270700