Select Page

27/05/2017 (sobota), Saska Kępa:

Święto Saskiej Kępy 2017.

Tym razem motywem przewodnim Święta Saskiej Kępy będzie „Twoja Młodość”. Usłyszymy znane i lubiane utwory w wykonaniu wspaniałych młodych artystów – absolwentów szkół artystycznych w towarzystwie wybitnych muzyków. Zaprezentują oni program na dwóch scenach: jednej obok Promu Kultury na ulicy Paryskiej, drugiej na ulicy Obrońców nieopodal pomnika Agnieszki Osieckiej. Podczas wszystkich koncertów wystąpi łącznie ponad 50 artystów!

Główne atrakcje Święta Saskiej Kępy:

W samo południe z Ronda Waszyngtona wyruszy tradycyjna parada, a nieformalny hymn Saskiej Kępy, piosenkę „Małgośka”, zaśpiewamy przy Małej Scenie, na rogu ul. Francuskiej i Obrońców, przy pomniku Agnieszki Osieckiej. Tam też, o godz. 12.30 odbędzie się uroczyste otwarcie XII Święta Saskiej Kępy.

Atrakcją tegorocznego święta będzie zapewne nowy „hymn” Saskiej Kępy pt. „Saska Kępa, nasza młodość”, który specjalnie z tej okazji napisał Marek Gaszyński, autor m.in. kultowego „Snu o Warszawie”. Muzykę skomponował Marcin Partyka.

➡ godz. 12:00
Barwna parada inaugurująca Święto od Ronda Waszyngtona, ulicą Francuską do pomnika Agnieszki Osieckiej i Małej Sceny
przy ulicy Obrońców

Dziesięć dużych koncertów, jakie przygotowali organizatorzy – Urząd Dzielnicy Praga-Południe, Prom Kultury Saska Kępa i Centrum Promocji Kultury – odbędzie się na dwóch scenach: Małej (pomnik Osieckiej) i Dużej Scenie, która ustawiona zostanie po raz pierwszy na rondzie Wolframa przy Promie Kultury Saska Kępa.

Realizatorzy święta gwarantują liczne atrakcje muzyczne z udziałem blisko 50 młodych artystów oraz gwiazd: Magdy Umer, Stanisława Soyki, Natalii Sikory i Krzysztofa Tyńca. Młodzi bardowie śpiewać będą także wprost na ulicy, a na obu scenach posłuchać będzie można m.in. przebojów Beatlesów, piosenek autorstwa Agnieszki Osieckiej i Seweryna Krajewskiego. Będzie można tańczyć w rytm starych rockandrollowych kawałków lub rozmarzyć się podczas koncertu poświęconego Julianowi Tuwimowi. Nie zabraknie oczywiście naszych szkolnych artystów, którzy zaprezentują swoje umiejętności na Dużej Scenie już od godz. 14.00.

➡ godz. 13:30 – 20:00
Koncerty na dwóch scenach: Dużej przy PROMIE Kultury Saska Kępa i Małej Scenie przy ul. Obrońców z udziałem 50 młodych artystów oraz gwiazd: Magdy Umer, Stanisława Soyki, Natalii Sikory, Krzysztofa Tyńca

Na Dużej Scenie, o godz. 20.00, odbędzie się koncert gwiazdy tegorocznego święta – zespołu Lady Pank!

➡ godz. 20:00
Koncert Galowy : Lady Pank – Duża Scena

A dla wytrwałych przygotowano w Promie Kultury specjalny nocny koncert piosenek Kaliny Jędrusik „Bo we mnie jest seks”.

➡ godz. 22:00
Koncert na pożegnanie – PROM Kultury Saska Kępa
Ponadto wystawy i stoiska artystyczne oraz bogata oferta gastronomiczna „Smaki Saskiej Kępy”

Tegoroczny kiermasz artystyczny zorganizowany zostanie w ciągu całej ul. Paryskiej. Będzie tu można podziwiać i kupić prace znanych artystów i rzemieślników. Polecamy szczególnie Miasteczko Artystów na skrzyżowaniu ulic Paryskiej, Szczuczyńskiej i Meksykańskiej, gdzie królować będą twórcy z Saskiej Kępy.

Strefę gastronomiczną oraz namioty organizacji pozarządowych, Urzędu Dzielnicy, Tramwajów Warszawskich, Zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego itp., znajdziecie Państwo na ul. Francuskiej.

Mieszkańcy Saskiej Kępy, i nie tylko, świętować będą w tym roku 27 maja, w sobotę od godziny 12.00 do 23.00. Główne atrakcje zlokalizowane będą na ul. Francuskiej i ul. Paryskiej. Na prawie 1,5 kilometrowej długości arenie święta staną  dwie sceny. Scena mała na ul. Francuskiej róg Obrońców i scena duża na ul. Paryskiej, tuż przy PROM-ie Kultury. Na tych scenach, ale nie tylko, co jest pewną nowością w organizacji tej imprezy, występować będą artyści, specjalni goście święta, gwiazda wieczoru i młodzież ze szkół Pragi-Południe. Występom artystów , tradycyjnie towarzyszyć będą wystawy i prezentacje przygotowane przez różnych twórców z Saskiej Kępy. Uzupełnieniem kulturalnych przedsięwzięć, jak zwykle, będzie kiermasz wyrobów rzemieślniczych a także usługi oferowane przez restauratorów z obszaru całej Saskiej Kępy.

Z bogatego programu imprezy, przygotowanego przez PROM Kultury Saska Kępa na pewno można polecić koncert pt.”Saska Kępa śpiewa Beatlesów”, który zostanie zagrany o 13.30 na małej scenie. Dwie godziny później, o 16.30, także na małej scenie ( Francuska róg Obrońców ) Krzysztof Tyniec poprowadzi koncert pt.: Saska Kępa tańczy Rock and Rolla”. O tej samej godzinie, na scenie dużej ( Paryska ) rozpocznie się koncert pt. „Piosenki o naszej Warszawie”, który poprowadzi Paweł Sztompke a wystąpi min. gość specjalny: Stanisław Sojka. Tego dnia na Francuskiej i Paryskiej, jako goście specjalni imprezy, wystąpią także  Magda Umer,  Natalia Sikora i Wojciech Borkowski.

Gwiazdą tegorocznego święta będzie zespół Lady Pank, który obchodzi 35-lecie swojej działalności. Koncert galowy zespołu, który poprowadzi Krzysztof Tyniec, rozpocznie się o godzinie 20.00 na dużej scenie, na ul. Paryskiej przy PROM-ie Kultury. Usłyszymy stare i nowe przeboje popularnej grupy. Także utwory, które znalazły się na premierowym albumie pt. „Miłość i władza”. Koncert uświetnią wizualizacje oraz historyczne filmy i teledyski zespołu wyświetlane na ekranie ledowym.

Nowym pomysłem , który ma uatrakcyjnić 12 święto Saskiej Kępy będą występy młodych artystów, którzy swoje autorskie recitale  będę prezentować w różnych miejscach ulicy Francuskiej i Paryskiej. Organizatorzy święta zapewniają, że te występy a także osobowość artystów stworzą niepowtarzalna atmosferę, która udzieli się przybyłym na imprezę mieszkańcom Warszawy. Poniżej prezentujemy krótkie notki traktujące o młodych wykonawcach, których będziemy mogli posłuchać na ulicach Saskiej Kępy.

Grzegorz Paczkowski – Jest wykonawcą z nurtu piosenki autorskiej, stylistycznie nawiązującym do poezji śpiewanej. Ma na koncie wiele występów w domach kultury, klubach studenckich czy klubokawiarniach. Uczestniczył w wielu przeglądach poezji śpiewanej i piosenki autorskiej. Jego największym osiągnięciem festiwalowym jest podwójna nagroda autorska im. Wojciecha Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2015 i 2016). O sobie mówi, że pisze, aby dać wyraz stanom rodzącym się w nim w odpowiedzi na wszystko, co go spotyka i porusza.

Mariusz Oziu  Orzechowski  – Urodzony w Hajnówce, na skraju Puszczy Białowieskiej i w bliskości z Białorusią, w miasteczku miszmaszu kulturowego. Od najmłodszych lat śpiewał w chórach cerkiewnych, co wpłynęło na jego rozwój artystyczny.

Autor tekstów piosenek i poezji, autor muzyki, gitarzysta, wokalista, nagradzany na licznych festiwalach piosenki studenckiej i aktorskiej. Jako wokalista zapraszany do udziału w nagraniach płyt z piosenkami Jacka Kaczmarskiego, czy Zygmunta Koniecznego.

Piotr Dąbrówka Wokalista, kompozytor, autor tekstów, interpretator poezji. Odważne interpretacje poezji i ekspresja wokalisty na długo zapadają w pamięć słuchaczy.Na scenie od ponad 20 lat.  Współzałożyciel (wraz z Szymonem Wydrą) zespołu Carpe Diem. Ma w swoim dorobku koncerty w całej Polsce oraz wiele nagród i wyróżnień:

Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie – I nagroda,

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej w Rybniku – I nagroda,

Finalista Olsztyńskich Spotkań Zamkowych ,

Finalista Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu,

Paweł Ruszkowski (ur. 1994) – Wokalista, gitarzysta, autor muzyki. Kończy studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku, na kierunku wokalistyka jazzowa. Komponując, najobficiej czerpie z dorobku muzyki jazzowej, amerykańskiego i brytyjskiego folku oraz muzyki klasycznej. Tekstowo  inspiruje się szczególnie słowem poetyckim. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt autorskich utworów. Na co dzień związany jest z Trójmiastem oraz rodzinną Kościerzyną i Kaszubami.

Jakub Pawlak – Pochodzi z małego Niesułkowa położonego niedaleko Łodzi. Na scenie prezentuje utwory znanych poetów polskich, do których sam komponuje muzykę. Laureat wielu festiwali piosenki artystycznej w Polsce m.in.:

Grand Prix 33 Przeglądu Piosenki Aktorskiej 2012r

I Nagroda na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie 2011r

II Nagroda Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie 2011r

Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku 2012r

Jakub Zuckerman – Pieśniarz, tłumacz i autor tekstów. Student III roku dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z początku Puławianin, potem Lubelak, teraz Krakus stale szuka swojego miejsca na świecie. W swoim repertuarze oprócz własnych piosenek, śpiewa także autorskie tłumaczenia utworów Jaromira Nohavicy.

Jakub Blokesz Śpiewa, przede wszystkim, piosenki napisane przez siebie. Laureat festiwali piosenki m.in. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, Pamiętajmy o Osieckiej, Spotkania Zamkowe.
Ma na koncie debiut fonograficzny pt. „Lwów. Szkice Miejskie”, który jest programem poetyckim złożonym z tekstów współczesnych poetów ukraińskich przetłumaczonych premierowo na język polski z jego muzyką.

Łukasz Jędrys –  Zaczynał od muzykowania na ulicy, przez wiele lat zjeżdżając wszystkie większe starówki i deptaki w kraju.  Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany na festiwalach piosenki.  Nie potrafi znaleźć sobie jednej stylistyki – występował w często skrajnie różnych projektach muzycznych od mocnego rocka począwszy, przez reggae, rap, folk, blues, na szantach skończywszy. Wciąż powraca jednak do piosenki z tekstem, na której się wychował i która uosabia dla niego to co najważniejsze.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

Poza paradą i koncertami, jak co roku, w Święto Saskiej Kępy włączają się okoliczne pracownie i stowarzyszenia, organizacje pozarządowe i szkoły. Wzdłuż Francuskiej Stowarzyszenie Ładna Kępa zaprezentuje wystawę o architekturze okolicy, a Fundacja „Okularnicy” im. Agnieszki Osieckiej przedstawi swój dorobek oraz finalistów konkursu wokalnego, którzy przez cały dzień będą koncertować na dwóch scenach. Stowarzyszenie Obywatelskie Saska Kępa zaprezentuje historyczne zdjęcia oraz projekt poświęcony współczesnym mieszkańcom okolicy, zaś Fundacja KOS – historię obrony okolicy we wrześniu 1939. Kulturalne przystanki będą też na ul. Nobla (w godz. 10-14 wystąpią tam dzieci z okolicznych przedszkoli), ul. Obrońców (Garden Art Galery oraz Doświadczalna Pracownia Litografii), Placu Przymierza i ul. Paryskiej (stoisko z rękodziełem), a także na przecięciu ul. Francuskiej i ul. Paryskiej, gdzie „Bardowie Święta Saskiej Kępy” zaprezentują autorskie recitali.

PEŁNY PROGRAM oraz specjalne wydanie gazety Dzielnica.pragapld:

Zmiana organizacji ruchu na ul. Francuskiej i ul. Paryskiej:

26 maja, godz. 19:00 – 28 maja, godz. 12:00

Szanowni Mieszkańcy,
Urząd Dzielnicy Praga-południe m. ST. Warszawy uprzejmie informuje, że w sobotę 27 maja 2017 r., od godz. 12:00 do 22:00 w ciągu ulic Francuskiej i Paryskiej po raz XII organizuje Święto Saskiej Kępy. W związku z tym zamknięty zostanie ruch w rejonie od Ronda Waszyngtona, w ciągu ulic Francuskiej i Paryskiej, do PROMu Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23, włącznie z Rondem Wolframa.

Na czas imprezy wyłączone z ruchu będą ulice Francuska i Paryska na odcinku od ronda Waszyngtona do ul. Brukselskiej. Ulice Francuska i Paryska będą wyłączone z ruchu już od piątku 26 maja od godz. 19 do niedzieli 28 maja do godz. 12. Zamknięte ulice można ominąć, jadąc ul. Saską lub ul. Wał Miedzeszyński. Nie będzie możliwości przejazdu przez ul. Francuską i ul. Paryską ulicami poprzecznymi: Lipską, Berezyńską, Obrońców, Meksykańską. Przejezdne natomiast pozostaną ul. Zwycięzców i Walecznych. Autobusy linii 117, 138 i 146 pojadą objazdem ul. Saską.

Zabierz auto!

Prosimy posiadaczy pojazdów, parkujących na wymienionym ciągu ulic, o usunięcie pojazdów w dniu 26 maja do godz. 19:00. Po tym terminie Straż Miejska, będzie zmuszona odholować pojazdy w celu umożliwienia organizacji wydarzenia.

Uwaga nie wyjedziesz!

Informujemy posiadaczy pojazdów parkujących w ciągu ulic Francuskiej i Paryskiej do Ronda Wolframa, że nie będą mogli wyjechać z nich w przeddzień i w dniu trwania Święta, czyli od 26 maja, godz. 19:00 do 28 maja do godz. 12:00.
Przejezdne będą ulice Walecznych i Zwycięzców.

Z góry przepraszamy Mieszkańców za wszelkie utrudnienia i ewentualny hałas, spowodowane budowa scenografii oraz jej demontażem.

Więcej informacji oraz szczegółowe plany zamknięcia Kępy z okazji Święta znajdziecie na stronie: http://cpk.art.pl/News/view/4867