Select Page

22/01/2018 (poniedziałek), 23:59, cała Warszawa:

ostatni dzień zgłaszania pomysłów do budżetu partycypacyjnego.

Budżet partycypacyjny to proces, który daje Ci wyjątkową możliwość współdecydowania o części budżetu Warszawy. Możesz zgłaszać swoje pomysły. Możesz dyskutować o pomysłach innych mieszkańców. Możesz zagłosować i wybrać te, które wydają Ci się ciekawe lub potrzebne. Projekty wybrane przez mieszkańców w głosowaniu będą realizowane przez Miasto. Jeśli chcesz coś zmienić w swojej okolicy, budżet partycypacyjny jest właśnie dla Ciebie.

Jak przebiega piąta edycja budżetu partycypacyjnego (na rok 2019)?

 • ZGŁASZANIE POMYSŁÓW – od 1 grudnia 2017 do 22 stycznia 2018
 • WERYFIKACJA POMYSŁÓW – od 23 stycznia do 8 maja 2018
 • DYSKUSJE O POMYSŁACH – od 26 lutego do 18 marca 2018
 • GŁOSOWANIE NA POMYSŁY – od 15 do 30 czerwca 2018
 • WYNIKI GŁOSOWANIA – do 13 lipca 2018

Gdzie szukać informacji?

Wszystkie potrzebne informacje na temat budżetu partycypacyjnego znajdziesz również na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl, na stronach urzędów dzielnic i na facebooku.

JAKIE POMYSŁY MOGĘ ZGŁOSIĆ?

Masz naprawdę bardzo dużo możliwości. Możesz zgłaszać zadania inwestycyjne, np. budowa placu zabaw czy postawienie latarni, różnego rodzaju działania na rzecz integracji społeczności lokalnej, jak również wydarzenia – kino plenerowe, potańcówki i inne.

Katalog zadań Miasta obejmuje wiele obszarów, m.in. sport, rekreację, edukację, kulturę, komunikację, ochronę środowiska, pomoc społeczną, przestrzeń publiczną, zieleń miejską, a także działania interdyscyplinarne.


W JAKI SPOSÓB MOGĘ ZGŁOSIĆ SWÓJ POMYSŁ?

Zaloguj się na swoje konto na tej stronie (lub załóż nowe konto, jeśli jeszcze nie posiadasz) i wypełnij formularz przez Internet. Formularz zawiera pola, dzięki którym możesz dokładnie i w łatwy sposób opisać swój pomysł. Przeczytaj, jak to zrobić, krok po kroku:

 1. Wymyśl nazwę i opisz, na czym polega Twój pomysł i z jakich działań będzie się składał.
 2. Wybierz dzielnicę i obszar , w którym chcesz zgłosić swój pomysł.
 3. Wskaż lokalizację. Możesz zaznaczyć ją na dostępnej mapie.
 4. Opisz zasady ogólnodostępności , na jakich mieszkańcy będą korzystali z efektów realizacji pomysłu.
 5. Uzasadnij potrzebę realizacji właśnie tego pomysłu. Napisz, dlaczego warto go zrealizować i jakie ma on znaczenie dla dzielnicy lub lokalnej społeczności.
 6. Oszacuj koszt realizacji pomysłu . Nie musisz załączać profesjonalnego kosztorysu. Wystarczy, jeśli wskażesz szacunkowe kwoty. Ostatecznej weryfikacji dokonają pracownicy urzędu.
 7. Dołącz skan listy osób popierających Twój pomysł. O swoim pomyśle porozmawiaj z rodziną, sąsiadami, znajomymi i innymi mieszkańcami. Pobierz formularz i zbierz 30 podpisów od osób, które popierają realizację Twojego pomysłu.
 8. Załącz dodatkowe załączniki . Możesz załączyć zdjęcia, mapki, rysunki lub inne informacje, które pomogą ciekawiej zaprezentować Twój pomysł.
 9. Uzupełnij swoje dane. Dzięki temu mieszkańcy i pracownicy urzędu będą mogli się z Tobą skontaktować.
 10. Zgłoś pomysł! Możesz zgłosić dowolną ich liczbę i dla dowolnej dzielnicy.


DODATKOWE INFORMACJE

Możesz modyfikować swój pomysł. Przed zgłoszeniem możesz go zapisać jako kopia robocza i edytować jego treść. Po zgłoszeniu pomysłu wciąż możesz wprowadzać poprawki np. uwzględniając uwagi mieszkańców. Zmiany możesz wprowadzać przez cały okres zgłaszania pomysłów do 22 stycznia 2018 (do godz. 23:59).

Możesz skorzystać z pomocy. Zgłoszenie pomysłu nie jest trudne. Możesz jednak uzyskać pomoc w wypełnieniu formularza oraz w kwestiach merytorycznych dotyczących m.in. rozwiązań technicznych oraz oszacowania kosztów realizacji. Skontaktuj się koordynatorami ds. budżetu partycypacyjnego lub zajrzyj na stronę wybranej dzielnicy. Dowiesz się, z jakiej pomocy możesz skorzystać w przygotowaniu projektu.

Pomysł możesz zgłosić samodzielnie lub w kilka osób. Projekt możesz zgłosić z maksymalnie dwiema osobami. Musicie jednak wyznaczyć spośród siebie jedną osobę, która będzie kontaktowała się z pracownikami urzędu w sprawie danego pomysłu.

Możesz zgłosić pomysł, nawet jeśli nie masz ukończonych 18 lat . Wystarczy, aby Twój rodzic lub opiekun wyraził na to zgodę, podpisując specjalny formularz.

Jeśli masz pytania, napisz na adres twojbudzet@um.warszawa.pl