Select Page

„Wieczór będzie obfitował w atrakcje związane z Kwartalnikiem TWÓJ BLUES.
Będziemy świadkami rozmowy z red. naczelnym kwartalnika o magazynie oraz o właśnie wydanej książce Jacka Kurka, wywiadzie-rzeki „Andrzej Matysik: Mój blues”.
Ważnym elementem spotkania będzie wystawa malarstwa Danuty Matysik inspirowanego bluesem z Południa Ameryki, a muzycznie wydarzenie zilustuje koncert zespołu Blues Time w repertuarze klasycznego amerykańskiego bluesa.

PROWADZENIE: red. Zbyszek Jędrzejczyk
BLIETY w cenie 15 zł do nabycia w Promie Kultury

 


TWÓJ BLUES.
To jedyny ogólnopolski magazyn, poświęcony w całości muzyce bluesowej, uznawany za wpływowe i opiniotwórcze źródło informacji o tejże. Pierwszy numer pisma ukazał się w czerwcu 2000 roku. Warto podkreślić, że 9 listopada 2010 Kapituła The Blues Foundation w Memphis, TN. USA ogłosiła przyznanie Kwartalnikowi Twój Blues nagrodę „Keeping the Blues Alive” w kategorii „Print Media”. Tym samym po raz pierwszy w swej 31–letniej historii, „bluesowy Oskar” trafił do Polski.

O KSIĄŻCE.
Rozmawialiśmy z Andrzejem ponad rok, wracając czasem do ważnych dla nas wątków, rozwijając inne bądź uzupełniając opowieść o kolejne osoby, miejsca i zdarzenia. Moglibyśmy rozmawiać jeszcze długo (zresztą już poza kartami tej książki nadal przecież będziemy), bo historia Andrzeja i „Twojego Bluesa” pełna jest najsmaczniejszych anegdot, historii i wspomnień. A opowieść, która powstała, jest też fascynującą częścią historii muzyki bluesowej (choć przecież nie tylko) w Polsce, znajdzie więc w niej Czytelnik sporo ważnych, niepublikowanych dotąd informacji i epizodów, których Andrzej jest prawdziwą kopalnią.
Tej historii po prostu nie można było nie opowiedzieć, bo wiele płynie z niej światła i pokrzepienia. Cała jej zwyczajność jest nadzwyczajna, wypełniona „bluesowym” luzem, pozbawiona nadęcia i goryczy, nasycona „bluesową” prawdą. Gdyby ktoś zapytał: bluesową, a więc jaką? Odpowiadamy bez namysłu – tą z serca płynącą, tą przywracającą uśmiech i wiarę w to, co się robi, stwarzającą i pogłębiającą więzi, potrafiącą na zawsze związać w imię wierności temu, co było na początku i co było dobre, co w gruncie rzeczy nigdy nie przemija…”
[Jacek Kurek]

ANDRZEJ MATYSIK
bardzo popularne określenie, zwłaszcza w okresie słusznie minionym, mianowicie „działacz” miało i ma różne konotacje. Wśród naszej, bluesowej braci jest takich „działaczy” wielu. Niektórzy robią festiwale, inni zwykłe koncerty, kilku sprowadza nam artystów zza granicy, paru opisuje nam bluesowe wydarzenia w prasie czy w Internecie. Andrzej, sprawiając wrażenie, że jest ich przynajmniej trzech, robi to wszystko, oraz jeszcze kilka innych rzeczy!
Z zawodu inżynier górnik, jest dziennikarzem i redaktorem naczelnym kwartalnika Twój Blues, który w lutym 2011 roku w Memphis, Tennesee uhonorowany został przez The Blues Foundation nagrodą “Keeping The Blues Alive” (zwaną “Bluesowym Oskarem”) przyznaną w kategorii “Press – World”. Do niedawna był szefem prężnej agencji koncertowej „Delta”, od lat zapraszającej artystów bluesowych ze Stanów i wielu innych krajów, ku radości licznych bluesfanów. Jego stała audycja radiowa „Historie Bluesem Pisane„ od dawna cieszy się uznaniem słuchaczy w całym kraju. Pamiętają oni również 13 – odcinkowy cykl „Gwiazdy z prywatnej kolekcji” w Telewizji Katowice, oraz ponad 50 odcinków cyklu „Podróże śladami bluesa”, realizowanych od 2000 roku dla Telewizji Proart w Ostrowie Wielkopolskim i sieci telewizji kablowych, również dla TVS.
To prawdziwy, autentyczny i niestrudzony miłośnik i propagator bluesa, który oddaje tej muzyce nie tylko cały wolny czas, ale także naprawdę wielkie serce. Mając takich ludzi „w branży”, o stan bluesa w Polsce możemy być całkowicie spokojni. [Zbyszek Jędrzejczyk]

DANUTA MATYSIK
absolwentka katowickiego liceum sztuk plastycznych oraz anglistyki na UŚ. Miłośniczka sztuk pięknych wszelkiego rodzaju – od malarstwa po muzykę.
Związana z Kwartalnikiem „Twój Blues”, dla którego pisze i tłumaczy teksty. Malarstwem zajmuje się od wielu lat, uwieczniając za jego pomocą ulotne wspomnienia z licznych podróży, i scenki charakterystyczne dla odległych kultur. ,,OBRAZKI Z PODRÓŻY. MIEJSCA I LUDZIE” to wystawa malarstwa Danuty Matysik inspirowanego podróżami oraz muzyką i kulturą Południa USA. facebook.com/danamatysik

BLUES TIME
To zespół o wyraźnym charakterze bluesowym, nie stroniący jednak od boogie, hill country czy country ballady, często działający w formule tzw. otwartego jamu. Stąd wielu zaprzyjaźnionych muzyków, kolegów i przyjaciół, którzy zawsze się na koncertach pojawiają, często zasiada do wspólnego, spontanicznego grania. Element improwizacji jest jednym z głównych, niejako podstawowych elementów zespołu i towarzyszy każdemu występowi. Przyświeca nam zasada dobrej zabawy z wspólnego, szczerego grania, przybliżaniu bluesa, bez specjalnych pretensji do filharmonicznej precyzji, a tym bardziej do list przebojów… 🙂
W tym roku, wywodzący się z Saskiej Kępy zespół obchodzi 10 lecie istnienia.
Grupa od dawna gra w przyjacielskim składzie:
Zbyszek Jędrzejczyk – gitara akustyczna, cigar box, śpiew
Krzysztof „Kompot” Domański – harmonijka ustna
Włodzimierz Tyl – instrumenty klawiszowe
Piotr Głudkowski – bas
Andrzej Kubacki – perkusja.”