Select Page

Szykujcie się na drugie spotkanie w ramach cyklu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 4”! Znów NA ŻYWO (w gościnnych progach Teatru Powszechnego) oraz ONLINE (na fanpgage’u teatru).

Czym tak naprawdę jest portret i kogo widzimy tak naprawdę na zdjęciach? Czy – i o kim – portret pokazuje prawdę? Co właściwie nam przedstawia. Co w portrecie i portretowaniu jest pociągające, a co trudne?
O sztuce portretowania z ZUZĄ KRAJEWSKĄ i JAKUBEM SKRZYWANKIEM rozmawiać będzie ANNA SAŃCZUK.

To na tym spotkaniu po raz pierwszy zobaczymy też portrety, które wybranym w ramach rekrutacji 7 osobom wykona Zuza Krajewska. Usłuszymy też o jej metodach pracy, jej spojrzeniu na portret i fotografię w ogóle.
W spotkaniu udział wezmą również bohaterowie wykonanych przez fotografkę zdjęć.
Na publiczności obowiązuje limit 50 osób.

*** ZUZA KRAJEWSKA
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych fotografek, funkcjonująca w świecie mody, reklamy oraz sztuki. Obecnie jest również nową twarzą w obszarze reżyserii, gdzie wykorzystuje warsztat oraz wyśmienite zdolności storytelling’owe, by tworzyć spoty reklamowe, które angażują odbiorcę a jednocześnie przedstawiają produkt w sposób nowoczesny i atrakcyjny.
Krajewska jest twórczynią zdjęć do bestsellerowego edukacyjnego projektu Anji Rubik SexedPL oraz autorką książki Będzie dobrze (It should be OK), wydanej w ramach Kolekcji Wrzesińskiej (edycja 2018), którą zadedykowała „tym, którzy są zmęczeni podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”.
Selekcja prac serii „Imago”, zrealizowanej w Zakładzie Poprawczym w Studzieńcu, została zaprezentowana podczas Photo London (Future, Visions, 2016), a następnie w Robert Capa Contemporary Photography Center (Golden Boundaries, 2017), Polnisches Institut Düsseldorf (Imago, 2018), Cokkie Snoei Gallery (Imago, 2019) oraz w licznych magazynach branżowych, lifestylowych i modowych, m.in. British Journal of Photography, Dazed & Confused, M Le Magazine du Monde, Vogue Italia.
Za serię autorską „Graceful (Boginie)” została uhonorowana nagrodą KTR Best of Craft 2019.
Klientami reklamowymi są m.in.: CCC, Reserved, Zalando, Yope, Netflix, ING oraz Vogue Polska.

*** JAKUB SKRZYWANEK
Reżyser, autor, twórca instalacji performatywnych, od stycznia 2021r. kurator programowy Teatru Współczesnego w Szczecinie. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, oraz kursu DOKPRO w Mistrzowskiej Szkole Wajdy.
W swojej pracy często podejmuje aktualne tematy debaty publicznej, próbując jednocześnie podważać utrwalone mity i obalać społeczne tabu, a także stara się wykorzystywać przestrzeń teatru i sceny, jako platformę wypowiedzi dla wszystkich grup wykluczanych i mniejszości. Jego spektakle często przybierają formę epickich widowisk łączących elementy literatury, filmu, teatru dokumentalnego i pracy na archiwach.
Od czasu debiutu spektaklem „Cynkowi Chłopcy” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, nagrodzonego wielokrotnie i ogłoszonego jako najlepszy debiut sezonu 2015/16, kolejne jego spektakle stale goszczą na najważniejszych polskich festiwalach i zajmują czołowe miejsca w rankingach przygotowywanych przez najważniejszych polskich krytyków. Dziś współpracuje z najważniejszymi polski teatrami, m.in. Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, a także unikalnym Teatrem21 (którego profesjonalny zespół aktorski tworzą osoby z niepełnosprawnościami).
W głośnym Kordianie (Teatr Polski w Poznaniu) opowiadał o przemocy wobec kobiet, a w rolę Kordianki wcieliła się Alex Freihait (znana z duetu SIKSA). W ramach obchodów Roku Antyfaszystowskiego zapoczątkował „Tryptyku o przemocy”, który otwierał przygotowany w Teatrze Powszechnym spektakl „Mein Kampf”, gdzie po raz pierwszy w historii na scenie teatralnej podjęto bezpośrednią polemikę z manifestem nazistowskim Adolfa Hitlera, co odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale też poza granicami,
Poza teatrem Skrzywanek tworzy performatywne instalacje społeczne, krytycznie komentujące rzeczywistość. W swojej pracy, poza działaniem artystycznym, bardzo istotne są dla niego działania społeczne oraz edukacyjne i pedagogiczne. Jest autorem spektakli dla dzieci i młodzieży, oraz często prowadzi warsztaty skupiające się na pracy z grupami, o których teatr często zapomina.

*** ANNA SAŃCZUK
Sziennikarka, historyczka sztuki, współautorka podcastów i programów telewizyjnych poświęconych szeroko pojętej kulturze. Wspólnie z Maciejem Ulewiczem prowadziła program KULTURA DO KWADRATU w Polsat News i Polsat News 2. Współpracowniczka magazynu Vogue Polska i festiwali kulturalnych, m.in. Ciało/Umysł, Nowe Horyzonty, Big Book Festival, Miedzianka Fest. Na co dzień pracuje w wydawnictwie Dowody na Istnienie, gdzie zajmuje się promocją literatury non-fiction i czeskiej oraz współprowadzi podcast literacki BNP PARIBAS TALKS.

Autorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek, Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami
Projekt współfinansuje: Miasto stołeczne Warszawa