Select Page

Wernisaż wystawy: 25.10.2014, godz. 18:00
Galeria Asymetria – Dom Funkcjonalny, ul. Jakubowska 16

Charkowska Szkoła Fotografii – Shilo Group: Finished Dissertation i Tretiakowska

Shilo Group to kolektyw ukraińskich artystów, w skład, którego wchodzą: Vladyslav Krasnoshchok, Sergiy Lebedynskyy i Vadym Trykoz. Są oni kontynuatorami charkowskiej szkoły fotografii, której najsłynniejszym przedstawicielem jest Boris Mihajłow.
Właśnie jego twórczość pozwoliła na rozpoczęcie dialogu pomiędzy historią a współczesnością. W efekcie tego spotkania Shilo Group zrealizowali kontynuację słynnej książki Mihajłowa – Unfinished Disserations, tytułując swoją Finished Dissertations. Oryginał był niezwykle sugestywnym zbiorem czarno-białych fotografii, obserwacji z życia codziennego w Związku Radzieckim. Prócz nich, w książce znalazły się opisy i sentencje poświęcone problematyce fotografii i percepcji, świadczące o wpływie konceptualizmu na działania Mihajłowa.
Shilo Group, w swojej propozycji dokonuje świadomego powtórzenia, angażując aparat fotograficzny i analogowe techniki reprodukcji do stworzenia niepozbawionego sentymentu obrazu współczesnego Charkowa i jego okolic. Ich artbook jest rodzajem nadpisania, któremu podlega historia sztuki. Prowadzą oni grę na miny z samym klasykiem jakim dziś bez wątpienia jest Mihajłow.
W ich pracach odnaleźć można zarówno sceny intymne jak i nocny indeks prezentujący twarze osób samotnych i zagubionych. Obok nich pojawia się również powracająca jak leitmotiv maska byłej premier Julii Tymoszenko.

Na wystawie w Galerii Asymetria po raz pierwszy w Polsce zostanie zaprezentowany wybór prac z książki Finished Dissertation. Książka właśnie znalazła się w finale prestiżowego konkursu Photobook Award fundacji Aperture.

Również w ramach prezentacji kolektywu Shilo odbędzie się równolegle wystawa jednego z jego członków – Vladyslav Krasnoshchok. Na ostatnim piętrze Domu Funkcjonalnego pokazane zostaną prace z cyklu Galeria Trietiakowska. To seria kolaży wykonanych często w prymitywistycznej manierze. Wspólnym dla nich punktem wyjścia jest kolekcja rosyjskiej sztuki słynnej Państwowej Galerii Trietiakowska.
Działania jakim Krasnoshchok poddaje wybrane reprodukcje przyjmują często charakter brutalnych, agresywnych interwencji, niemal walki wręcz z obrazami.

Prace kolektywu Shilo znajdują się w kolekcjach, m.in.: Museum of Fine Arts, Houston, Museum of Organic Culture, Moskwa i State Art Gallery „The Museum of Photography”, Perm.


Wystawom towarzyszyć będzie spotkanie w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki z wybitną historyczką ukraińskiej fotografii – Panią Tatianą Pavlovą. Wygłosi ona wykład poświęcony fenomenowi charkowskiej szkoły fotografii. Dodatkowo publiczność będzie mogła spotkać się z członkami Grupy Shilo, którzy zaprezentują swoje prace w szerszym wyborze i opowiedzą o przyjętej strategii działań.

Tatiana Pavlova – ukończyła wydział Historii Sztuki na Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury w Kijowie. Jest docentem historii sztuki na Charkowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Designu. Od 1988 roku organizuje i kuratoruje wystawy na Ukrainie, w Rosji, Słowacji, Niemczech i USA. Autorka esejów o fotografii ukraińskiej do książki Historia Europejskiej Fotografii w XX wieku. Autorka książek i artykułów o ukraińskiej scenie artystycznej. Prowadziła wykłady o ukraińskiej fotografii w Kijowie, Moskwie, Bratysławie, Popradzie i Nowym Yorku.