Select Page

KINO KĘPA: „Tajemnice początków Polski – Ukryte gniazdo dynastii”

03/05/2015, 19:00

reż. Zdzisław Cozac, Polska 2014, 44 min
Premierowy pokaz publiczny

„Tajemnice początków Polski” to jedyny, zrealizowany w nowoczesny sposób, edukacyjny cykl fabularyzowanych filmów dokumentalnych o początkach polskiej państwowości. Przygotowany został z myślą o jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, który przypada w 2016 r. Adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Dotąd w ramach cyklu powstały tytuły: „Ukryte gniazdo dynastii”, „Miasto zatopionych bogów”, „Wyspa władców” oraz „Trzcinica – karpacka Troja”. Trwa produkcja kolejnego filmu, który będzie nosił tytuł „Krzyż i korona” i będzie zwieńczeniem cyklu. Każdy film ma długość 44 min.

Filmy serii prezentują najnowsze ustalenia naukowców na tematy związane z początkami Polski. Dla nauczycieli historii jest to wyjątkowa okazja ożywienia szkolnego podręcznika i skorzystania z nowoczesnego narzędzia dydaktycznego. Dla uczniów – to szansa na rozbudzającą wyobraźnię, filmową „wyprawę” do czasów, kiedy nasi przodkowie budowali podstawy polskiego państwa. Pomagają w tym wirtualne rekonstrukcje dawnych grodów i budowli, animowane mapy oraz emocjonujące inscenizacje ważnych wydarzeń i życia codziennego we wczesnopiastowskim państwie.

Autorski cykl Zdzisława Cozaca o początkach Polski,z udziałem wybitnych naukowców – przede wszystkim historyków i archeologów – powstał w koprodukcji z TVP Historia, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

/wstęp wolny/