Select Page

18/08/2016 (czwartek), 18:00, PROM Kultury Saska Kępa:

„Historia i rozwój naszej dzielnicy” – prelekcja z okazji 100-lecia przyłączenia Gocławia, Grochowa i Saskiej Kępy do Warszawy.

Historia tych terenów zanim stały się dzielnicami miasta, ilustrowana reprodukcjami map i zdjęciami.
Prowadzi Rafał Wodzicki – autor bloga i profilu fb Grochów nie Praga Pd.- Praga nie Pn., varsavianista, publicysta.

Od Autora:
Prelekcja jest jedną z cyklu dotyczących setnej rocznicy włączenia terenów większości naszej obecnej dzielnicy administracyjnej (Saskiej Kępy, Grochowa i Gocławia, czyli ówczesnego okręgu Grochów) do Warszawy. Obejmuje ona historię tych terenów zanim stały się dzielnicami miasta. Ilustrowana reprodukcjami map i zdjęciami przypominającymi historię nazewnictwa i rozwoju. W tym związana ze śladami bitwy grochowskiej 1831 r. – jednej z najważniejszych w historii Polski. Są to elementy często pomijane w toku historii powojennej.

Autor mieszka w okolicy od 1959 r. i miał okazję mieć różne sprawy we wszystkich dzielnicach składowych. Na ul. Saskiej, Szaserów, Białowieskiej, Mińskiej czy Wale Miedzeszyńskim. Robił też zdjęcia o charakterze dokumentalnym, które dziś okazały się ważne. Można niektóre zobaczyć na wystawie w Muzeum Pragi. Prowadzi blog grochowniepragapd.blox.pl i odpowiadający mu profil fb @Grochow.Praga oraz własne badania nad historią okolicy i obecnymi walorami tego miejsca. Jest publicystą gazety internetowej Progress for Poland (Chicago), gdzie też prezentuje problemy warszawskie. Odtworzył też historię herbu lokalnego. Jest ekspertem eksploatacji systemów, a szczególnie transportowcem (był jednym z promotorów kolei miejskiej), co pozwala mu na analizy dotyczące dzielnicy. Zajmuje się w ogóle sprawa miast.

/wstęp wolny/