Select Page

14/11/2016 (poniedziałek), nocą, cała Polska:

Największa pełnia księżyca w XXI wieku.

W poniedziałek 14 listopada o godz. 14.52 czasu polskiego na niebie rozegra się niezwykle widowisko. Po raz pierwszy od blisko 70 lat będziemy mieli szansę zobaczyć  Superksiężyc. Srebrny Glob będzie o 14 proc. większy i aż 30 proc. jaśniejszy niż zwykle. Zobaczcie, jak może wyglądać pełnia Superksiężyca i nie przegapcie jej – następna taka okazja dopiero w 2034 roku!

źródło: http://kobieta.onet.pl/14-listopada-2016-roku-w-polsce-zobaczymy-superksiezyc/5ln1ev

Jak donosi serwis Nasze Miasto Warszawa, w listopadzie 2016 czeka nas największa pełnia w XXI wieku. Księżyc będzie można obserwować w pełnej krasie, bliżej niż dotychczas. Będzie także wyraźnie jaśniejszy. W jaki sposób wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie?

14 Listopada 2016 czeka największa pełnia w XXI wieku. Księżyc obserwowany na nocnym niebie będzie większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. Dzieje się tak, ponieważ odległość między ziemią a księżycem nie jest stała. Ze względu na kształt orbity, nasz naturalny satelita znajduje się w ciągu roku bliżej lub dalej ziemi. W zależności od swojego ustawienia wobec naszej planety, księżyc może być dodatkowo w przeciwną stronę niż słońce. Wtedy właśnie mamy do czynienia z pełnią.

Czy pełni trzeba się bać?
Dawniej wierzono, że w trakcie pełni dochodzi do większej ilości zabójstw i przestępstw, a sam księżyc sprawia, że ludzie odchodzą od zmysłów. Występowanie pełni wiązano także z atakami wampirów, dziwnym zachowaniem dzikich zwierząt czy niewytłumaczalnymi zjawiskami. Jednak wiele badań naukowych nigdy nie potwierdziło tego fenomenu. Pełnia może natomiast wpływać na jakość naszego snu. Jasny księżyc może utrudniać zasypianie. Radzimy więc starannie zasłonić okna!

580a01c23bb37_osize933x0q70h56ff29