Select Page

26/03/2017 (niedziela), 07:00 – 21:00, Saska Kępa:

Referendum warszawskie.

AKTUALNOŚCI „referendalne”:

– Wojewoda mazowiecki wstrzymał uchwałę dotyczącą przeprowadzenia referendum w sprawie ustroju Warszawy – poinformowała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy.

Malinowska-Grupińska poinformowała, że do stołecznych samorządowców dotarła w poniedziałek informacja od wojewody.
– Zawiadomił o wszczęciu postępowania nadzorczego i wstrzymaniu uchwały o referendum. To jeszcze nie oznacza, że go nie będzie. To oznacza, że nie możemy realizować uchwały – mówi tvnwarszawa.pl.
(…)
Niedawno wojewoda mazowiecki Zdzisław Siepiera ogłosił, że ostateczną decyzję w sprawie referendum ogłosi najprawdopodobniej 9 marca. W tym czasie będzie analizował uchwałę rady miasta pod kątem prawnym.

źródło:http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,wojewoda-wstrzymal-uchwale-o-referendum,225167.html

W związku z decyzją radnych o referendum dotyczącym granic Warszawy uruchomiona została strona internetowa: www.zdecydujmy.um.warszawa.pl, na której są informacje dotyczące samego referendum (np. kto i w jaki sposób może wziąć udział w głosowaniu). Ponadto dostępne są tam: analiza porównawcza między obecnym stanem prawnym a proponowaną ustawą dotyczącą ustroju stolicy oraz ustawą śląską. W ten sposób, dzięki przedstawieniu różnic pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami, uporządkowane zostały najistotniejsze kwestie. Na stronie znajduje się również odnośnik do pełnego tekstu poselskiego projektu ustawy.

UWAGA, trwa nabór na członków komisji referendalnych:

„Trwa nabór kandydatów na członków komisji ds. referendum. Zgodnie z decyzją Rady Warszawy referendum gminne odbędzie się 26 marca 2017 r. Osoby, które chciałyby zostać członkami obwodowej komisji do spraw referendum, muszą być wpisane do rejestru wyborców m.st. Warszawy. Wszyscy chętni proszeni są o zgłaszanie się do urzędów dzielnic. Członkowie komisji za swoją pracę otrzymają wynagrodzenie w postaci nieopodatkowanej diety w kwotach: 190 zł – przewodniczący, 165 zł – zastępca i 150 zł – członek komisji. Lokale w dniu referendum będą czynne w godz. 7–21.”

O REFERENDUM:

Jak informuje na swojej stronie miasto stołeczne Warszawa, dziś, w poniedziałek 6 lutego, radni stolicy podjęli uchwałę o przeprowadzeniu referendum gminnego dotyczącego zmiany ustroju Warszawy.Referendum planowane jest 26 marca br. i związane jest z poselskim projektem ustawy o zmianie ustroju stolicy.

Pytanie w referendum będzie brzmiało: „Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?”. Pod pytaniem umieszczone będą dwa warianty odpowiedzi: „TAK”/ „NIE”.

Referendum planowane jest w niedzielę, 26 marca 2017 r.

UWAGA, ważne: Wynik referendum będzie wiążący już przy 30% frekwencji.

W niniejszym wpisie, będziemy zwyczajowo (jak przy wyborach) informować miejscach głosowania na Kępie, więc śledźcie nas 🙂

#ZdecydujmyOWarszawie. #ReferendumWarszawskie #NicONasBezNas #ustawaSasina #metropoliawarszawska

źródło:https://twitter.com/TomaszSkory/status/830061053803429888