Select Page

21/06/2017 (środa), 18:00, Zaułek Żabczyńskich (Walecznych 1):

Uroczyste otwarcie Zaułka im. Marii i Aleksandra Żabczyńskich.

W imieniu Stowarzyszenia Obywatelskiego Saska Kępa serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie „Zaułka im. Marii i Aleksandra Żabczyńskich” 21 czerwca (środa) br. o godzinie 18.00.

Po dwóch latach starań udało mi się doprowadzić do nazwania początku (lub końca, jak kto woli) ulicy Walecznych przy Wale Miedzeszyńskim imieniem uroczej pary aktorów, którzy mieszkali sto metrów od tego miejsca – przy ul. Łotewskiej 4. W maju 2015 roku została odsłonięta na tym domu tablica poświęcona Aleksandrowi Żabczyńskiemu; tym razem upamiętniona zostanie także i Pani Maria. Mamy nadzieję, że tegoroczna uroczystość będzie miała co najmniej tak miły przebieg jak ta w 2015 roku.

Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Dzielnicy Praga Południe Pan Tomasz Kucharski.
Planowane są występy artystów, którzy przypomną przedwojenne szlagiery, mam nadzieję, że dopiszą także przedstawiciele kultury i sztuki, którzy zechcą podzielić się swoimi wspomnieniami o Żabczyńskich; swój udział potwierdziła już biografka pana Aleksandra – Olga Gaertner. Mały poczęstunek zapewnią nam saskokępskie knajpki oraz okoliczni sąsiedzi.

O ile pogoda pozwoli zostanie wyświetlony film pt. „Manewry miłosne” – jedyny, w którym państwo Żabczyńscy zagrali wspólnie.

A więc do zobaczenia!