Select Page

22/06/2016 (czwartek), 18:00, Ogród Powszechny:

Fizyka w Ogrodzie /spotkania/ vol. 3.

Każdy z nas wie, ile to, mniej więcej, jest kilogram. W życiu codziennym taka przybliżona wiedza jest wystarczająca. Niemniej dla współczesnej nauki, wymagającej niezwykle precyzyjnych pomiarów, zasadnicze znaczenie ma zdefiniowanie jednostek miar z ogromną precyzją. Z jednej strony te definicje oparte są na zbiorze fundamentalnych stałych przyrody, z drugiej zaś na bardzo precyzyjnych pomiarach na poziomie kwantowym. Skąd pochodzą te fundnamentalne stałe? Dlaczego mają takie a nie inne wartości? I czy nie kręcimy się w kółko, wyznaczając precyzyjnymi pomiarami jednostki miar, które następnie służą zwiększeniu precyzji pomiarów.

Grzegorz Łach – otrzymał doktorat na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w Instytucie Maxa Plancka w Heidelbergu, odbył staże w Niemczech (Heidelberg), USA (Delaware) i Izraelu (Weizmann). Wróciwszy do Warszawy zajmuje się elektrodynamiką kwantową, w szczególności bardzo dokładnymi obliczeniami własności próżni.

Od 25 maja w co drugi czwartek zapraszamy na nowy cykl spotkań „Fizyka w Ogrodzie Powszechnym”, który poprowadzi Jan Chwedeńczuk. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi, naukowcami i pracownikami Wydziału Fizyki UW, przyjrzymy się współczesnej wiedzy o fizyce w skali mikro i makro – bozon Higgsa, kondensat polarytonowy, fale grawitacyjne czy grupy kwantowe wytłumaczymy prostym i przystępnym językiem. Przedstawimy zarys teorii oraz metod empirycznych, jakimi posługują się badacze w swoich dociekaniach. Opowiemy, jak wyglądała droga do najważniejszych odkryć ostatnich lat oraz zastanowimy się nad ich możliwymi konsekwencjami.

Prowadzący:
dr hab. Jan Chwedeńczuk – pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Fizyki Teoretycznej. Zajmuje się badaniem podstaw mechaniki kwantowej, lokalnym realizmem i metrologią kwantową.