Select Page

06/07/2017 (czwartek), 19:00, Ogród Powszechny:

Fizyka w Ogrodzie /spotkania/ vol.4.

Jak każda nauka, fizyka ma swoje ciemne strony, zakamarki, w których czają się demony. Opowiemy o dwóch najsłynniejszych demonach fizycznych: demonie Laplace’a i demonie Maxwella. Pierwszy dotyka problemu determinizmu – czy znając teraźniejszość potrafimy przewidzieć przyszłość? Pojawienie się drugiego łączy się z problemem wzrostu entropii i strzałki czasu – czy z upływem czasu nieporządek musi rosnąć? Postaramy się zrozumieć dlaczego – mimo licznych prób egzorcyzmów – istoty te wciąż powracają na karty prac naukowych.

BIO:
Piotr Szymczak – otrzymał doktorat na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Odbył dwuletni staż podoktorski na Uniwersytecie Florydzkim. Zajmuje się układami złożonymi – czyli takimi, w których oddziaływania między elementami składowymi prowadzą do spontanicznego powstawania uporządkowanych struktur lub jakościowo nowych zachowań fizycznych.

Od 25 maja w co drugi czwartek zapraszamy na nowy cykl spotkań „Fizyka w Ogrodzie Powszechnym”, który poprowadzi Jan Chwedeńczuk. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi, naukowcami i pracownikami Wydziału Fizyki UW, przyjrzymy się współczesnej wiedzy o fizyce w skali mikro i makro – bozon Higgsa, kondensat polarytonowy, fale grawitacyjne czy grupy kwantowe wytłumaczymy prostym i przystępnym językiem. Przedstawimy zarys teorii oraz metod empirycznych, jakimi posługują się badacze w swoich dociekaniach. Opowiemy, jak wyglądała droga do najważniejszych odkryć ostatnich lat oraz zastanowimy się nad ich możliwymi konsekwencjami.

Prowadzący:
dr hab. Jan Chwedeńczuk – pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Fizyki Teoretycznej. Zajmuje się badaniem podstaw mechaniki kwantowej, lokalnym realizmem i metrologią kwantową.

Bezpłatny wstęp.