Select Page

08/07/2017 (sobota), 13:00, Ogród Powszechny:

Tu się nie mówi, tutaj się godo /wernisaż + warsztaty kulinarne/.

Skąd na Lubelszczyźnie pomysł na pierogi na ostro? Czym różni się lebioda od szczawiu? Dlaczego skubańca nie można kroić? Jaka opowieść kryje się̨ za dobrze uparowanym pęczokiem?

Wystawa Tu się nie mówi, tutaj się̨ godo jest efektem etnograficzno-dziennikarskiego wyjazdu plenerowego do wsi Rogów w województwie lubelskim, którego celem było uchwycenie związków między tożsamością̨, tradycją i kuchnią. Po roku rozciągania umysłów w teorii, studenci Dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim zapragnęli zbadać, czym w praktyce są̨ elementy znaczące i znaczone. Osadzili więc potrawy w szerszym kontekście – w historiach osobistych oraz całego Stowarzyszenia Kobiet Rogowianki, a także w związkach z regionem i lokalnymi produktami. Wartością̨, na której zależało im najbardziej, był autentyzm.

Na wystawie prezentowane są historie poznane przy kipiących garnkach, bulgoczącej zupie, syczących z gorąca blaszkach oraz portrety rolniczek ze Stowarzyszenia Kobiet Rogowianki. Studenci spędzili z nimi dwa dni w polu i przy garnkach. Rozmawiając o uprawie chmielu i pytając, dlaczego swojski olej rzepakowy jest lepszy od kupnego, próbowali zrozumieć, skąd Rogowianki biorą swój zapał. Ten zapał, w wyniku którego półka w remizie strażackiej ugina się od nagród i pucharów za ich regionalne potrawy.

Wernisaż odbędzie się w sobotę 8 lipca o godz. 13.00 w Ogrodzie Powszechnym przy ulicy Zamoyskiego 20 w Warszawie. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty kulinarne, prowadzone przez bohaterki projektu – Rogowianki, które zapoznawać będą wszystkich uczestników wydarzenia z tajnikami ich tradycyjnej kuchni.
Wystawę można będzie odwiedzać przez cały miesiąc.

Wystawa zorganizowana została przez Koło Naukowe Dokumentu Multimedialnego Drgania działające na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wystawa powstała dzięki wsparciu Drukarni Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej GAUDIUM. W ramach wsparcia wydrukowane zostały zdjęcia, plansze z napisami oraz pocztówki dokumentujące tradycję i wartości regionu.