Select Page

01/09/2017 (piątek), 19:00, PROM Kultury Saska Kępa:

Kino Kępa: pokaz specjalny filmu „Pianista”.

,Pianista” w reż. Romana Polanskiego znów w kinie! Zapraszamy na specjalny pokaz filmowy połączony z prelekcją.

Premiera międzynarodowej produkcji w reżyserii Romana Polańskiego miała miejsce w 2002 roku. Historia powstała na bazie wspomnień znakomitej klasy pianisty, Władysława Szpilmana. Podczas drugiej wojny światowej artysta starał się przeżyć w okupowanej Warszawie. Film od dnia premiery zdobył uznanie na całym świecie. Roman Polański otrzymał Oscara za Najlepszą Reżyserię i Złotą Palmę w kategorii Najlepszy Film. Pianista zdobył ponad dwadzieścia nagród i jeszcze więcej nominacji. W głównej roli wystąpił Adrien Brody. Zdjęcia do filmu wykonał Paweł Edelman, a muzykę skomponował Wojciech Kilar.

Prelekcję przed seansem wygłosi Bolesław Racięski, filmoznawca związany z czasopismem „EKRANy”, a także zwycięzca Ogólnopolskiego Konkursu Prelegentów. Opowie o kontekstach produkcyjnych, odbiorze Pianisty i miejscu filmu w historii współczesnej kinematografii. Przed seansem będzie można także otrzymać książkę wydaną w 2017 roku przez Lotos Poligrafię. „Wróciłam/ I Came Back” to spisane krótko po zakończeniu II wojny światowej wspomnienia Kazimiery „Zuli” Drescher. Książka przetłumaczona została także na język angielski.

Bolesław Racięski – filmoznawca związany z czasopismem „EKRANy” oraz podcastem „Ścieżka dźwiękowa”. Zwycięzca i juror Ogólnopolskiego Konkursu Prelegentów Filmowych.
Prelekcja dotyczyć będzie kontekstów produkcyjnych i recepcji „Pianisty”, a także miejsca filmu w historii współczesnej kinematografii.

/ bilety 12 zł /