Select Page

11/10/2017 (środa), 18:00 – 21:00, Teatr Powszechny:

A jeśli Jarosław Kaczyński ma rację? – Debata przed #FPK (wydarzenie FB).

DEBATA PRZED FORUM PRZYSZŁOŚCI KULTURY: „A jeśli Jarosław Kaczyński ma rację? Zrozumieć rewolucję kulturową PiS”.

Jarosław Kaczyński mówi wprost o rewolucji kulturowej i konieczności budowy wspólnoty narodowej, do czego służyć ma aktywna polityka kulturalna państwa odwołująca się do konkretnych wartości. Za deklaracjami ideowymi idą decyzje kadrowe, programowe i finansowe. Nowy kanon lektur szkolnych, oferta mediów publicznych, zapowiedź przebudowy wystawy w Muzeum II Wojny Światowej, próby cenzury festiwali teatralnych pokazują, że rząd PiS traktuje kulturę jako jedno z kluczowych pól walki politycznej. Jaki jest jej cel? Czy składane deklaracje i podejmowane decyzje wyrażają spójną wizję kultury i projekt jej realizacji, czy może są częścią populistycznej odpowiedzi na roszczenia elektoratu i służą głównie konsolidacji systemu władzy?

➤ 11 października (środa), godz. 18:00
➤ Teatr Powszechny w Warszawie, ul. Zamoyskiego 20
➤ do dyskusji moderowanej przez Edwina Bendyka wprowadzą Iwona Kurz (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego) i Tomasz Szkudlarek (Uniwersytet Gdański).
➤ to kolejne spotkanie z cyklu debat odbywających się w całej Polsce przed Forum Przyszłości Kultury 2017, które zaplanowane jest na 18 i 19 listopada w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Organizatorzy: Teatr Powszechny w Warszawie we współpracy z tygodnikiem „POLITYKA”.