Select Page

10/01/2018 (środa), 19:00, Stół Powszechny:

Fizyka vol. 4.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/320963268310046/.

„Po prawie miesięcznej przerwie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Fizyka”. W najbliższą środę przypomnimy zasadę zachowania energii oraz wprowadzając opis układu w trzech wymiarach zajmiemy się zasadą zachowania pędu i momentu pędu. Opowiemy o związku zasad zachowania z symetriami układu. Pozwoli to w przyszłości wytłumaczyć, dlaczego jedna z zasad nieoznaczoności Heisenberga łączy pęd z położeniem

Prowadzący:
dr hab. Jan Chwedeńczuk – pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Fizyki Teoretycznej. Zajmuje się badaniem podstaw mechaniki kwantowej, lokalnym realizmem i metrologią kwantową.

dr Grzegorz Łach – pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Fizyki Teoretycznej. Zajmuje się elektrodynamiką kwantową, chemią kwantową i szeroko pojętą fizyką obliczeniową.

„Fizyka” to jesienno-zimowa edycja popularnych wakacyjnych spotkań, które odbywały się latem w Ogrodzie Powszechnym. Założeniem cyklu jest przedstawienie zarysu najważniejszych teorii fizycznych. Spotkania przeznaczone są dla zupełnych laików – poza ciekawością świata do ich zrozumienia potrzebna jest, co najwyżej, umiejętność dodawania i mnożenia. Jak jeden obraz wart jest tysiąca słów, tak jedno równanie warte jest tysiąca obrazów.

Metodycznie omówimy m.in. zasady mechaniki Newtonowskiej i szczególnej teorii względności. Wprowadzimy liczby zespolone, porozmawiamy o tym, czym jest równanie falowe i równanie Schroedingera oraz skąd biorą się w nim koty.