Select Page

21/02/2018 (środa), 19:00, Stół Powszechny:

Fizyka vol. 7.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/1565981966851871/.

„Wszystkie prawa fizyki wyrażają się przez zbiór liczb i równań matematycznych. Czy można zatem powiedzieć, że nasz Wszechświat jest „matematyczny”, a jeżeli tak, to co to znaczy?
Czy taki matematyczny świat można utożsamić z jakimś algorytmem?
A jeżeli tak, to czy żyjemy w czymś na wzór matrixu?
Na siódmym spotkaniu z cyklu „Fizyka w Ogrodzie” o tych zagadnieniach porozmawiamy z filozofem Tomaszem Stawiszyńskim.

Prowadzący:
dr hab. Jan Chwedeńczuk – pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Fizyki Teoretycznej. Zajmuje się badaniem podstaw mechaniki kwantowej, lokalnym realizmem i metrologią kwantową.

„Fizyka” to jesienno-zimowa edycja popularnych wakacyjnych spotkań, które odbywały się latem w Ogrodzie Powszechnym. Założeniem cyklu jest przedstawienie zarysu najważniejszych teorii fizycznych.
Spotkania przeznaczone są dla zupełnych laików – poza ciekawością świata do ich zrozumienia potrzebna jest, co najwyżej, umiejętność dodawania i mnożenia. Jak jeden obraz wart jest tysiąca słów, tak jedno równanie warte jest tysiąca obrazów.
Metodycznie omówimy m.in. zasady mechaniki Newtonowskiej i szczególnej teorii względności. Wprowadzimy liczby zespolone, porozmawiamy o tym, czym jest równanie falowe i równanie Schroedingera oraz skąd biorą się w nim koty.”