Select Page

24/05/2018 (czwartek), 19:00, Ogród Powszechny:

Wisi w powietrzu / fakt czy mit?.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/740881319635257/.

„FAKT CZY MIT?

Głośny ostatnio temat zanieczyszczeń powietrza rzuca nam kolejne hasła i rady. W co wierzyć? Które z tych opinii są prawdziwe, a które wyssane z palca?

Rozpoczynając cykl WISI W POWIETRZU razem z Piotrem Siergiejem z Warszawskiego Alarmu Smogowego potwierdzimy fakty i obalimy krążące mity dotyczące zanieczyszczeń powietrza. Ustalimy faktyczny stan warszawskiego powietrza, realne przyczyny jego zanieczyszczeń czy skutki, jakie mogą powodować.

„Jakość powietrza w Polsce jest dziś najgorsza w Europie.
Tak, jak jeszcze do niedawna promowano aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, teraz zewsząd słyszymy ostrzeżenia, by lepiej pozostać w domach.
Skąd ta nagła zmiana? Może dopiero teraz zauważyliśmy problem? Jakie są jego źródła i jakie skutki może przynieść? Rozpoczynamy nowy cykl spotkań w Ogrodzie Powszechnym, w ramach którego wspólnie z zaproszonymi ekspertami postaramy się poznać wroga.
Spróbujemy zgłębić tematykę związaną ze smogiem, dotykając różnych jej aspektów, od tych chemicznych (dowiadując się, co właściwie wisi w powietrzu), przez przyrodnicze (czyli wpływ zanieczyszczeń powietrza na rośliny i zwierzęta, ale również sposoby ich oporu wobec szkodliwych związków – czy i jak rośliny mogą oczyszczać powietrze), po zdrowotne – dotyka- jące nas samych bezpośrednio (czyli co złego smog może wyrządzić na- szemu zdrowiu).
Potwierdzimy fakty i obalimy mity, zapytamy ekspertów czy i jak możemy się bronić przed dymgłą. W końcu spróbujemy wspólnie opracować skuteczny plan walki z zanieczyszczeniem powietrza.
Czy się uda? Czy w ogóle się da? Spróbujmy razem! Zacznijmy od siebie! To nasze wspólne powietrze.”

Gość:
Piotr Siergiej – od 2015 roku aktywista Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Wcześniej pracował w Koalicji Klimatycznej, a także jako redaktor działu Eko w portalu wyborcza.pl i redaktor prowadzący w ChronmyKlimat.pl. W Polskim Alarmie Smogowym zajmuje się współpracą z mediami.

Prowadzenie:
Martyna Ciszewska – architektka krajobrazu, doktorantka
w Katedrze Sztuki Krajobrazu SGGW w Warszawie, gdzie realizuje badania na temat sztuki w krajobrazie miasta i jej miastotwórczej roli. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016. Autorka koncepcji BIENNALE NIEUŻYTKÓW.