Select Page

07/06/2018 (czwartek), 19:00, Ogród Powszechny:

Wisi w powietrzu / Biophilic design.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/1821920934495997/.

„Jak zadbać o czyste powietrze i naturę z perspektywy architektury i designu? Tematem kolejnej wspólnej rozmowy w Ogrodzie Powszechnym będzie BIOPHILIC DESIGN W TROSCE O CZYSTE POWIETRZE.

Już od jakiegoś czasu możemy obserwować w architekturze nowy trend – to projektowanie w zgodzie z naturą, które odzwierciedla miłość do przyrody. Biophilic design to metoda takiego projektowania przedmiotów i przestrzeni, dzięki której możemy odczuwać prawdziwą i głęboką satysfakcję płynącą z naszej potrzeby obcowania z naturą oraz wpływ zastosowania elementów przyrody na design produktów wprowadzanych na rynek. Koncentruje się ona na człowieku, jego potrzebach i zdrowiu. Na spotkaniu przyjrzymy się obiektom, które mają za zadanie poprawiać jakość powietrza w naszym otoczeniu.

Gość:
Daria Szarejko-Worobiej – architektka krajobrazu i doktorantka w Katedrze Sztuki Krajobrazu SGGW w Warszawie

Prowadzenie:
Martyna Cziszewska – architektka krajobrazu, doktorantka w Katedrze Sztuki Krajobrazu SGGW w Warszawie, gdzie realizuje badania na temat sztuki w krajobrazie miasta i jej miastotwórczej roli. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016. Autorka koncepcji BIENNALE NIEUŻYTKÓW. Koordynatorka społecznościowego OGRODU WOLA na warszawskiej Woli.

Cykl WISI W POWIETRZU

Jakość powietrza w Polsce jest dziś najgorsza w Europie.
Tak, jak jeszcze do niedawna promowano aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, teraz zewsząd słyszymy ostrzeżenia, by lepiej pozostać w domach.
Skąd ta nagła zmiana? Może dopiero teraz zauważyliśmy problem? Jakie są jego źródła i jakie skutki może przynieść? Rozpoczynamy nowy cykl spotkań w Ogrodzie Powszechnym, w ramach którego wspólnie z zaproszonymi ekspertami postaramy się poznać wroga.
Spróbujemy zgłębić tematykę związaną ze smogiem, dotykając różnych jej aspektów, od tych chemicznych (dowiadując się, co właściwie wisi w powietrzu), przez przyrodnicze (czyli wpływ zanieczyszczeń powietrza na rośliny i zwierzęta, ale również sposoby ich oporu wobec szkodliwych związków – czy i jak rośliny mogą oczyszczać powietrze), po zdrowotne – dotykające nas samych bezpośrednio (czyli co złego smog może wyrządzić naszemu zdrowiu).
Potwierdzimy fakty i obalimy mity, zapytamy ekspertów czy i jak możemy się bronić przed dymgłą. W końcu spróbujemy wspólnie opracować skuteczny plan walki z zanieczyszczeniem powietrza.
Czy się uda? Czy w ogóle się da? Spróbujmy razem! Zacznijmy od siebie! To nasze wspólne powietrze.

Projekt Ogród Powszechny jest finansowany ze środków m.st. Warszawa.