Select Page

18/06/2018 (poniedziałek), 18:00, Ogród Powszechny:

Szumi, trzeszczy, brzęczy, woła /rozmowy o przyrodzie/

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/1657274191023922/.

„Tematem przewodnim kolejnego spotkania będzie POLE. Poruszymy szereg zagadnień od człowieka na roli przez uprawę i żywiącą ją glebę, aż po glebę samą w sobie i jej grzyby oraz dziedzinę biologii o wdzięcznej nazwie MYKOLOGIA, skoncentrowanej na badaniu grzybów właśnie. Temperatura opowieści i mamy nadzieję dyskusji będzie podsycana przez grono gości pasjonatów.

Goście:
Ewa i Peter Stratenwerth – od 1993 mieszkają w gospodarstwie ekologicznym w Grzybowie, prowadzą edukację ekologiczną i działają społecznie; założyciele Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie. Ewa Smuk-Stratenwerth – ekolog i społeczniczka, z pochodzenia warszawianka, skończyła biologię na Uniwersytecie Warszawskim i antropologię na Uniwersytecie Wrocławskim; Peter Stratenwerth – z pochodzenia Szwajcar, z wyboru mieszkaniec Grzybowa.

dr hab. Marta Wrzosek – mykolożka, badaczka i wykładowca na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Bada grzyby owadobójcze i inne zależności między grzybami a owadami, oraz między grzybami a bakteriami. Bada grzyby w nektarze kwiatowym, a także poszukuje grzybów związanych z owadami w bursztynie bałtyckim. Tworzy listy grzybów glebowych i inwentaryzuje grzyby obszarów chronionych oraz grzyby inwazyjne.

Cyklem spotkań „Szumi, Trzeszczy, Brzęczy, Woła” tworzymy miejsce dialogu ludzi, dla których natura jest miejscem wypoczynku, domem, obiektem badań, rozmyślań, albo po prostu nieustającą inspiracją.
To czas na rozmowę – mieszkańców miasta z naukowcami, zarówno tymi skupiającymi się na przyrodzie, jak i tymi, których uwaga kieruje się ku człowiekowi.

Współpraca:
„Nauka dla przyrody” to ruch społeczny, powstały z inicjatywy naukowców z kilkunastu polskich uniwersytetów i instytutów PAN. Jest wyrazem troski naukowców o ochronę polskiej przyrody, w tym – naturalnych procesów w niej zachodzących.

Prowadzenie:
Barbara Pietrzak – bada i wykłada na Wydziale Biologii UW i reprezentuje tutaj Naukę dla Przyrody.

Wstęp wolny.

Projekt Ogród Powszechny został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku.