Select Page

09/07/2018 (poniedziałek), 18:00, Ogród Powszechny:

Szumi, trzeszczy, brzęczy, woła.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/130461124459703/.

„Na najbliższym spotkaniu – w poniedziałek 9 lipca o godz. 18.00 z cyklu „Szumi trzeszczy brzęczy woła” porozmawiamy o przyrodzie w wielkim mieście. O miejscach, w których mieszkańcy miasta mogą odpocząć od jego niedogodności – codziennie, bez potrzeby wyjeżdżania gdzieś daleko; a także o zielonych, czworonożnych i skrzydlatych istotach, które (nie zawsze przez nas zauważane) toczą swoje życie obok nas w miejskiej przestrzeni.
Odpowiemy na pytanie czy przyroda jest nam w mieście w ogóle potrzebna?

GOŚCIE:
Jedną z zaproszonych osób będzie dr hab. Barbara Sudnik-Wójcikowska, botaniczka z Uniwersytetu Warszawskiego, znawczyni roślin „zamieszkujących” stolicę – zarówno dzisiaj, jak i przed dziesiątkami, a nawet setkami lat. Na podstawie materiałów historycznych (dokumentów, a także wiekowych roślin zachowanych w starych zielnikach), prof. Sudnik-Wójcikowska badała, jak zmieniała się warszawska flora na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci.
Drugim gościem będzie dr hab. Marta Szulkin, która w ramach Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego kieruje Laboratorium Ewolucji i Ekologii w Mieście, w którym prowadzi badania nad miejskimi i podmiejskimi sikorkami.

Prowadzenie: Zofia Prokop –dr biologii, biolożka ewolucyjna (UJ), współzałożycielka ruchu Nauka dla Przyrody.

Wstęp wolny.

Zapraszamy do Ogrodu!


Cyklem spotkań „Szumi, Trzeszczy, Brzęczy, Woła” tworzymy miejsce dialogu ludzi, dla których natura jest miejscem wypoczynku, domem, obiektem badań, rozmyślań, albo po prostu nieustającą inspiracją.
To czas na rozmowę – mieszkańców miasta z naukowcami, zarówno tymi skupiającymi się na przyrodzie, jak i tymi, których uwaga kieruje się ku człowiekowi.

Współpraca:
„Nauka dla przyrody” to ruch społeczny, powstały z inicjatywy naukowców z kilkunastu polskich uniwersytetów i instytutów PAN. Jest wyrazem troski naukowców o ochronę polskiej przyrody, w tym – naturalnych procesów w niej zachodzących.

Projekt Ogród Powszechny został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku.