Select Page

17/07/2018 (wtorek), 18:00, Ogród Powszechny:

Solidarnie z Palestyną – sytuacja w Strefie Gazy.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/985537248282306/.

„Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie w Warszawie 17 lipca w Ogrodzie Powszechnym przy Teatrze Powszechnym: „Solidarnie z Palestyńczykami i Palestynkami – opowieści ze Strefy Gazy”.

Spotkamy się w czwartą rocznicę izraelskiej ofensywy na Strefę Gazy. Ataki powietrzne na Gazę zaczęły się 8 lipca 2014 r., a 17 lipca izraelska armia rozpoczęła ofensywę lądową. Odcięci od świata Palestyńczycy i Palestynki w oblężonej Strefie Gazy doświadczali i doświadczały niewyobrażalnych tragedii: 2200 osób zginęło, wśród nich większość stanowili cywile, w tym ponad 500 dzieci, a ponad 11 tysięcy zostało ciężko rannych. Przez 51 dni trwał ostrzał z powietrza, lądu i morza, celem ataków były również domy, szpitale i oenzetowskie schrony dla ludności cywilnej zmuszonej do ucieczki ze swoich domów. By uczcić pamięć osób, które zginęły, zamiast koncentrować się na statystykach, opowiemy ich osobiste historie – kim były, o czym marzyli, jak zginęły, co stało się z tymi, którzy ocaleli.

Godz 18.00 – prezentacja projektu #ObliteratedFamilies (Zgładzone Rodziny) i opowiadanie historii palestyńskich rodzin ze Strefy Gazy. Opowiada i prezentuje Ala Qandil. Będzie to również polska premiera internetowego reportażu „ Obliterated Families” oraz wernisaż wystawy, którą będzie można oglądać i czytać w Ogrodzie Powszechnym do końca lipca 2018. Drugim gościem spotkania nt sytuacji w Strefie Gazy będzie Przemysław Wielgosz z polskiej edycji Le Monde diplomatique.

Projekt #ObliteratedFamilies (Zgładzone Rodziny) to multimedialny, interaktywny reportaż internetowy opowiadający historie dziesięciu rodzin spośród stu czterdziestu dwóch, które w trakcie izraelskiej ofensywy w 2014 roku straciły trzech lub więcej krewnych. Wśród nich były rodziny, w których nikt nie ocalał, zginęły osoby z kilku pokoleń: rodzice, dzieci i wnuki.

Strefa Gazy, nadmorska enklawa, jest odcięta od reszty palestyńskich ziem izraelską blokadą. Od początku lat 90-tych Izrael nakładał kolejne obostrzenia na swobodę poruszania się Gazańczyków. W 2007 roku izraelskie władze obłożyły Gazę ścisłą blokadą – ograniczając do absolutnego minimum ruch osób i towarów. Strefa Gazy jest jednym z najgęściej zaludnionych miejsc świecie: na 360 km² mieszkają dwa miliony osób. Izraelska okupacja zmieniła Gazę w ogromne, przeludnione więzienie pod gołym niebem.

Prace nad projektem #ObliteratedFamilies zaczęły się w 2014 roku w Strefie Gazy, w trakcie wojny. Ala Qandil, dziennikarka, wraz z francuską fotografką Anne Paq, dokumentowały skutki izraelskich bombardowań. Gruzy domów, zabici, ranni, karetki pędzące pustymi ulicami, smród rozkładających się ciał, przepełnione szpitale i przepełnione szkoły zamienione w tymczasowe schrony. Wszystko dla izraelskiej armii było celem „uzasadnionym” – tamte szkoły, szpitale, i domy, w których spały całe rodziny. Ginęło tyle rodzin, że szybko można było stracić rachubę. Strona internetowa opowiadająca w szczegółach historię dziesięciu takich rodzin jest dedykowana pamięci ofiar. Z pomocą zdjęć, tekstów i filmów, przedstawia bardzo osobiste portrety zabitych i ocalałych. Autorki chciały pokazać jak wyglądało życie tych osób przed wojną, moment izraelskiego bombardowania, ale też dać świadectwo starań, których mieszkańcy Gazy dokładają w walce o sprawiedliwość i godność w pokłosiu wojny.

Autorkami projektu są Anne Paq (zdjęcia) i Ala Qandil (tekst), ale ponad sto osób współpracowało przy tworzeniu tej dokumentacji.

Wystawy i prezentacje projektu odbyły się już w większości europejskich stolic, w kilkudziesięciu miejscach w Stanach Zjednoczonych, w Brazylii, Kanadzie, a wraz z publikacją arabskiej wersji językowej projektu, ruszamy ze spotkaniami na Bliskim Wschodzie. Projekt zdobył m.in. nagrodę publiczności na Swiss Web Festiwal, i nagrodę w kategorii multimedialnej AFD (Francuskiej Agencji Rozwojowej).

Wystawę można ściągnąć ze strony internetowej www.obliteratedfamilles.com i samodzielnie zorganizować jej pokaz. Z nami można się skontaktować na mejla info@obliteratedfamilies.com

Ala Qandil – reporterka, była współpracowniczka PAP w Izraelu i Palestynie. Przez ponad trzy lata nadawała stamtąd regularnie depesze, skupiając się na kwestiach praw człowieka, praw kobiet, mniejszościach, pokojowym ruchu oporu. Wraz z Anne Paq, pracowała w Gazie w trakcie dwóch ostatnich izraelskich ofensyw w 2012 i 2014 roku. Współpracowniczka Le Mond Diplomatique – edycja polska. Reportaże Qandil ukazywały się w tygodnikach „Wprost”, „Przekrój”, „Przegląd”, na stronie “Wirtualnej Polski”, współpracowała także z Al Jazeerą English, Middle East Eye, i często komentowała bieżące wydarzenia na Bliskim Wschodzie w radiu i telewizji. Ostatnie trzy lata spędziła pracując nad projektem „Obliterated Families”, a w przerwach – zbierając historie uchodźców docierających do Europy.

Przemysław Wielgosz – redaktor naczelny polskiego wydania miesięcznika „Le Monde diplomatique” oraz redaktorem naczelnym serii książkowych Biblioteka Le Monde diplomatique i Biblioteka alternatyw ekonomicznych. Redagował również półrocznik polityczno-artystyczny „Lewą Nogą”. Publikował w „Nowym Robotniku”, „Nowym Tygodniku Popularnym”, „Trybunie”, „Recyklingu Idei”, „Wiadomościach Kulturalnych”, „Przeglądzie” i „Przekroju”. Jest autorem książki „Opium globalizacji” (Warszawa 2004), redaktorem i współautorem książek „Koniec Europy jaką znamy” (Książka i Prasa, Warszawa 2013) i „TTIP – pułapka transatlantycka” (Książka i Prasa, Warszawa 2015) oraz współautorem książek: „Media i władza” (Scholar, Warszawa 2006), „Zniewolony umysł 2” (Ha!art, Kraków 2007), „Futuryzm miast przemysłowych” (Ha!art, Kraków 2007), „Na okrągło 1989-2009” (Ha!art, BWA Wrocław, Kraków/Wrocław 2009), „Afirmacja czy kontestacja? Dylemat społeczeństwa kapitalistycznego w kryzysie” (Societas Pars Mundi, Bielefeld 2014).

Organizatorzy wydarzenia: Inicjatywa Radykalna Akcja Solidarna, Fundacja Strefa WolnoSłowa i Le Monde diplomatique edycja polska. Wydarzenie w ramach oddolnego projektu RAS „Kreatywny opór / Creative Resistance”.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku.